Umowa o przyznanie pomocy na realizację operacji „Budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Żytniowie” podpisana została 21 marca, czyli w pierwszym dniu wiosny. I chyba lepszej daty nie można było zaplanować, wszak to inwestycja, dzięki której mieszkańcy będą mogli ciekawie i to na łonie natury spędzić wolny czas.
W ramach zadania w żytniowskim parku zostaną zamontowane między innymi: plac zabaw dla dzieci, solarna stacja ładowania telefonów komórkowych, samoobsługowa stacja napraw rowerów, lampa solarna, dwanaście ławek, dwa kosze na śmieci – parkowe oraz 5 koszy do segregacji śmieci – wylicza Grzegorz Domański, wójt gminy Rudniki.
Z uwagi na zły stan techniczny istniejących ławek (24 sztuki) oraz siatek do piłkochwytów (zostaną one poddane remontowi i wymianie na nowe.
– Na placu wybudowana zostanie również scena plenerowa do występów artystycznych – dodaje wójt.
Całkowita wartość projektu to 156 686,18 zł, wartość uzyskanego dofinansowania: 99 699,00 zł. – Planowany termin zakończenia prac to lipiec tego roku – podsumowuje Grzegorz Domański. Inwestycja możliwa jest do zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Połącznie dwóch światów.
Warto dodać, że zacisze żytniowskie to idealne miejsce na wypoczynek. W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita 2014 – 2020 zrealizowano tam niecodzienny projekt pod nazwą: „Rudniki i Mostenka w rzeczywistej przestrzeni kulturowej i przyrodniczej”. Wykorzystano w nim innowacyjny system, który pozwala łączyć świat realny z wirtualnym. W parku znajduje się 15 tablic przedstawiających najciekawsze miejsca przyrodnicze i kulturowe obydwu partnerów, które można zobaczyć dzięki aplikacji Mat Rudniki Tablice lub za pomocą czytnika QR.
Dla miłośników dwóch kółek
To jeszcze nie wszystko i to doceni to z pewnością każdy miłośnik dwóch kółek. Do zacisza żytniowskiego prowadzi jedna z 16 tras rowerowych wytyczonych
w ramach projektu „Rowerem po gminie Rudniki”. Długość trasy wynosi 18 km i określana jest jako łatwa i rekreacyjna. Planowany czas przejazdu to 1,15-2 h. Suma podjazdów: 68 m, suma zjazdów: 72 m, najwyższy punkt: 252 m n.p.m. najniższy punkt: 218 m n.p.m. Trasę można znaleźć na mapach Google pod hasłem „Żytniowska osiemnastka”.
MK
Zdjęcie UG Rudniki