– Ta wystawa przyjechała do nas z Wrocławia – informuje Agnieszka Hurnik, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej. – Podczas jej uroczystego otwarcia gościliśmy pana Marka Kosendiaka z ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu oraz współautorkę wystawy Annę Siemieniec z Domu Edyty Stein we Wrocławiu. Druga współautorka pani Jadwiga Guerrero van der Meijden nie mogła do nas dotrzeć.
Uczestnikami wernisażu byli uczniowie Zespołu Szkół w Dobrodzieniu. Wśród gości byli również burmistrz Andrzej Jasiński wraz ze swoim zastępcą Michałem Tulem, wieloletni dyrektor dobrodzieńskiego domu kultury Stanisław Górski oraz lokalny historyk Paweł Mrozek.
Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu. Wychowana była w religii żydowskiej, przez kilka lat wykładała filozofię. 1 stycznia 1922 przyjęła sakrament chrztu. 15 kwietnia 1934 wstąpiła do wspólnoty karmelitanek bosych i przyjęła imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża.
Z powodu prześladowania Żydów przez niemieckich faszystów schroniła się w klasztorze Echt w Holandii. Została aresztowana w 1942 roku, następnie przewieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i tam zagazowana 9 sierpnia 1942 roku.
Edyta Stein była również związana z miastem stolarzy. W latach 1906-1912, będąc na wakacjach u swoich dziadków Courantów w Lublińcu, często odwiedzała swoje ciotki Berthę i Minnę Stein mieszkające w Dobrodzieniu.
Dom ciotek Edyty istnieje do dziś przy ulicy Moniuszki w Dobrodzieniu. Po 1945 roku zamieszkiwały go siostry elżbietanki, które posługiwały w tutejszej parafii pw. Marii Magdaleny oraz w szpitalu im. Królowej Caroli von Sachsen.
Edyta Stein została upamiętniona w Dobrodzieniu nazwą ulicy oraz jako figurka świętej Teresy Benedykty od Krzyża stojąca w kapliczce przy zbiegu ulic Edyty Stein i ks. Gładysza.
MK
Zdjęcie GOKSiBP