– „Czwórka” jest najmłodszą szkołą prowadzona przez gminę – mówił Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki. – W ciągu tych trzydziestu lat daliście się poznać z jak najlepszej strony i nie chodzi mi tylko o nauczanie, ale też o życie społeczne miasta. Nie przypominam sobie żadnej poważniejszej uroczystości czy imprezy bez udziału „Czwórki”, zawsze was widać i zawsze jest co oklaskiwać. Wielokrotnie też wręczałem nagrody uczniom za osiągniecia w nauce i sporcie.
To tylko jedne z wielu komplementów, które usłyszeli uczniowie, nauczyciele, rodzice – cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wandy Chotomskiej, która w niedzielę 2 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu świętowała 30-lecie istnienia.
Pierwszy dzwonek w „Czwórce” rozbrzmiał 1 września 1992 roku. Początkowo naukę podjęło 250 uczniów, pracowało 11 nauczycieli. W 1999 roku w wyniku reformy oświaty szkoła z ośmioklasowej stała się placówką sześcioklasową. Pierwszym dyrektorem był Andrzej Ficiński. W 2002 roku stanowisko to objęła Renata Tobiś, w placówce uczyło się wówczas 293 uczniów pod opieką 19 nauczycieli. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Emilia Olszowa. Jest 9 oddziałów, w których kształci się 168 uczniów. Kadra nauczycielska to 28 osób.
– To nie tylko jubileusz 30-lecia istnienia naszej placówki, ale także 17-lecia nadania jej imienia Wandy Chotomskiej, zainicjowała je pani Renata Tobiś. – mówiła dyrektorka. – Inspiracją okazała się wówczas twórczość znanej poetki, zdobywczyni dziecięcego Orderu Uśmiechu, która uwielbiała tworzyć dla dzieci i młodzieży i mówiła o sobie „jestem pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech”.
Z inicjatywy Renaty Tobiś przy wsparciu nauczycieli i rodziców autorka dwukrotnie gościła w szkole: w roku nadania imienia w 2005 oraz pięć lat później – w 2010 roku.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, potocznie nazywana „Czwóreczką”, mimo krótkiego istnienia stała się już szkołą pokoleniową, w której kształcą się pociechy absolwentów. Wykształciła ludzi świata nauki, prawników, lekarzy, nauczycieli, artystów, inżynierów i przedsiębiorców. Absolwenci ci z chęcią w krótkich filmikach, prezentowanych w czasie gali jubileuszowej, dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów szkoły podstawowej.
– Nasi uczniowie osiągają ogromne sukcesy – mówiła dyrektorka. – Mają możliwość doskonalić swoje umiejętności teatralne, wokalne, plastyczne, sportowe, matematyczno-fizyczne, informatyczne. Prężnie działają w szkolnym wolontariacie, inicjując ciekawe akcje. Samodzielnie przeprowadzają eksperymenty, działając w Szkolnym Klubie Odkrywców. Doskonalą swe umiejętności językowe w kołach języka angielskiego, niemieckiego, a także działającego od tego roku szkolnego koła języka francuskiego. Dzięki umiejętnościom plastycznym naszej już absolwentki Dominiki udało nam się wygrać w konkursie OSE #Wyzwanie mobilną pracownię multimedialną.
Ponadto szkoła realizuje wiele programów rządowych, chociażby Laboratoria Przyszłości czy Aktywna Tablica.
– W ten sposób pozyskujemy środki finansowe na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych, w tym również dla uczniów ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi – podaje dyrektorka. – Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa placówka wzbogaciła swój księgozbiór, dzięki któremu uczniowie rozwijają umiejętności czytelnicze. Wdrażamy działania prozdrowotne, mające na celu krzewienie wśród uczniów aktywnego i sportowego ducha, a przede wszystkim zdrowego stylu życia. Współpracujemy z Opolską Siecią Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Udało nam się również powołać Uczniowski Klub Sportowy „Czwórka”, dzięki któremu małymi krokami rozwijajmy bazę sportową.
To tylko pokazuje, że najmłodsza stażem szkoła podstawowa w Praszce, znalazła już swoje miejsce na jej mapie i dała się poznać lokalnemu społeczeństwu z jak najlepszej strony.
Tekst i zdjęcia
MK