– Biesiady organizujemy dwa razy do roku, zawsze w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne – mówi Arkadiusz Spodymek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach.
W piątek 28 marca przedstawicielki 10 sołectw: Rudniki, Bugaj, Jaworzno, Jelonki, Łazy, Chwiły, Porąbki, Dalachów, Cieciułów, Żytniów zaprezentowały dania, które królują na stołach wielkanocnych w ich domach.
– Wśród tradycyjnych dań pojawiły się także nowinki – mówi Anna Budziak-Kaśnicka z GOKSiR-u. – Panie jak co roku wymieniały się doświadczeniami i pomysłami, zaprezentowały również świetne dekoracje stołów. Niemniej jednak, najważniejszy w tym spotkaniu zawsze jest wymiar integracyjny i towarzyski.
W trakcie biesiady odbył się konkurs na najsmaczniejszego mazurka wielkanocnego. Brawa należą się już za to, że do rywalizacji przystąpiły wszystkie sołectwa. Komisja w składzie – wójt Grzegorz Domański, zastępca wójta Anna Sekienda, skarbnik gminy Beata Wolf-Morawiak oraz instruktorka GOKSiR-u Marlena Iwańska – łatwego zadania nie miała. Po dyskusjach werdykt jednak zapadł. Najsmaczniejszy okazał się mazurek śliwkowy, przygotowany przez sołectwo Dalachów.
– Upiekła go nasza mieszkanka, zasiadająca w radzie sołeckiej – Dagmara Hadryś – mówi Patrycja Tracz, sołtyska Dalachowa. – Zresztą sama zgłosiła się. Powiedziała, że z chęcią go zrobi, bo w jej rodzinnym domu to wielkanocna tradycja. Jako mała dziewczynka zawsze pomagała mamie w jego przygotowaniu.
Dla Dalachowa była to pierwsza wygrana w Gminnej Biesiadzie Wielkanocnej, która organizowana jest już od lat.
– Zupełnie nie spodziewaliśmy się tego – mówi sołtyska. – Jak zobaczyliśmy, jak przystrojone są inne mazurki, to naprędce ozdabialiśmy nasz bukszpanem, żółtymi kwiatkami, a z orzechów zrobiliśmy napis „Alleluja”. Wydawało nam się, że nie ma szans, ale jak to mówią książki po okładce się nie ocenia. Wygrał smak.
Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.
MK
Zdjęcia GOKSiR