Młodzieżowa Rada Gminy Olesno działa od kwietnia 2021 roku. Reaktywowana została po kilku latach przerwy. W jej skład weszło 17 radnych, wybranych
z uczniów klas siódmychi ósmych oraz szkół ponadpodstawowych. Radnymi zostali: Maciej Jankowski – LO Olesno, Amelia Szirch – LO Olesno, Dominika Budek – LO Olesno, Dawid Gajewski – ZSEiO Olesno, Marlena Mielczarek – ZSEiO Olesno, Michał Rogowski – ZSEiO Olesno, Patryk Flak – ZSZ Olesno, Karol Noworolnik – ZSZ Olesno, Karolina Patrzyk – ZSZ Olesno, Dawid Stelmach – PSP nr 1 Olesno, Marcin Paprotny – PSP nr 1 Olesno, Martyna Jurczyk – PSP nr 2 Olesno, Olga Gruca – PSP nr 2 Olesno, Amelia Jendrosek – PSP nr 3 Olesno, Piotr Zalewski – PSP nr 3 Olesno, Filip Szczęść – PSP Borki Wielkie oraz Filip Skowronek – PSP Bodzanowice.
– Chcemy jak najwięcej działać na rzecz młodzieży w naszej gminie, to nasz główny cel – mówi przewodniczący rady Karol Noworolnik.
– Nasz status mówi, że sesje naszej rady powinny odbywać się minimum raz na pół roku. My staramy się je organizować częściej. Spotykamy się nie tylko na nich, mamy swoją grupę, w ten sposób też się komunikujemy. Poza tym jesteśmy obecni na Facebooku i zachęcamy wszystkich młodych ludzi z naszej gminy do polubienia naszego profilu – Młodzieżowa Rada Gminy Olesno.
Młodzi radni mają już za sobą współorganizację jarmarku bożonarodzeniowego, który odbył się w okresie świątecznym w rynku. Plany też są i to ambitne.
– W marcu organizujemy turniej szachowy w Miejskim Domu Kultury – zapowiada przewodniczący. – Marzy nam się odrestaurowanie boiska do siatkówki, które znajduje się przy liceum. Jak oficjalnie będzie otwierana obwodnica Olesna, to chcemy zorganizować rajd rowerowy. Będziemy też wyrażać naszą opinię na temat nadania jednemu z nowo powstałych rond w mieście, przy ulicy Gorzowskiej – nazwy Honorowych Krwiodawców. Ten pomysł bardzo nam się podoba, popieramy go i to nie dlatego, że ja jestem uczniem Zespołu Szkół Zawodowych. Oddawanie krwi jest bardzo ważne, ona ratuje życie, a wiadomo, że nie można jej kupić.
Z inicjatywy młodych radnych doszło też do spotkania z Łukaszem Wiatrem, wiceprzewodniczącym Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, posłem XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży i współtwórcą młodzieżowej strategii w województwie opolskim na lata 2020-2030.
– Z tego zaproszenia bardzo się ucieszyłem – mówi Łukasz Wiatr, który na co dzień mieszka we Wrocławiu. – Byłem akurat w Oleśnie przy okazji innego projektu, więc z chęcią spotkałem się z młodymi radnymi. Chcą działać i przełamywać „łatkę” ciążącą na Oleśnie, że to miasto seniorów i wierzę, że im się to uda. Widzę, z jaką pasją mówią o swoich planach, mają potencjał i chęci, i to jest podstawa.
Spotkanie radnych z Łukaszem Wiatrem miało charakter przysłowiowej burzy mózgów. – Ustaliliśmy plan działania oraz usystematyzowaliśmy pomysły, które narodziły się także w trakcie tego spotkania – mówi Łukasz Wiatr.
– Szczególnie zależy mi, żeby ci młodzi ludzie zyskali rozpoznawalność oraz zaufanie w regionie. Z racji mojego zawodu, jestem marketingowcem, poruszyliśmy także temat dotyczący kwestii wizerunkowych oraz promocji rady, w tym również radnych w mediach społecznościowych. Jakie działania podejmować, w jakiej formie, czy na jakim kanale – to tylko kilka tematów z tym związanym. Wierzę, że poprzez swój upór w działaniu i ambicje, osiągną zamierzone cele.
Łukasz Wiatr obiecał także pomoc oraz wsparcie w chwilach zwątpienia i co istotne współpracę z Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego.
– Niebawem rusza projekt „Opolskie dla młodych”, w ramach którego na ciekawą inicjatywę pozyskać można będzie cztery tysiące złotych – mówi wiceprzewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. – Wiem, że czasem nawet stówka albo dwie mają znaczenie i można zorganizować super sprawę. A tu jest dużo więcej kasy do zgarnięcia. To szansa dla młodych oleskich radnych, zachęcałem ich do udziału w tym konkursie. Mówiłem też, do jakich organizacji pozarządowych mogą zawsze zwrócić się o pomoc. Ja swoją też oferuję. Sam podobnie zaczynałem swoją przygodę samorządową. To było na przełomie gimnazjum i liceum. Zaczęło się od samorządu szkolnego, poprzez Sejm Dzieci i Młodzieży, aż do Forum Młodzieży Samorządu Województwa. Te działalności dodały mi dużo odwagi w dorosłym życiu i pokazały, że chcieć znaczy móc.
Co ciekawe Olesno mocno daje się poznać i to z jak najlepszej strony w Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. W drugiej kadencji miało tam aż 7 swoich przedstawicieli. Dla porównania Kluczbork – ani jednego. – Teraz zostaliśmy we dwójkę – z Sandrą Famułą – mówi Łukasz Wiatr. – Cieszę się, że w moim rodzinnym Oleśnie są młodzi, którzy być może również będą działać nie tylko w gminie, ale z czasem i w województwie.
MK
Zdjęcie archiwum rady