– To wyjątkowe muzyczne święto zainicjowane wiele lat temu przez Edwarda Wcisło kultywowane jest nieprzerwanie już trzy dekady – informuje Arkadiusz Spodymek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach.
Tegoroczna jubileuszowa edycja miała wyjątkowy charakter.
– Tym razem wydarzenie zaplanowaliśmy na dwa dni, a muzycy zaprezentowali się w koncertach nawiązujących zarówno do historii jazzu w Rudnikach jak i zmian jakie nastąpiły na przestrzeni lat, i małą lokalną inicjatywę przeobraziły w prawdziwe koncertowe jazzowe święto na wysokim poziomie – kontynuuje Arkadiusz Spodymek.
Jak co roku w Rudnikach pojawili się muzycy z różnych stron Polski. W sobotnim koncercie wystąpili: Główny Zawór Jazzu z Poznania, duet Hanna Derej (Katowice) – Maurycy Majewski (Poznań), zespół Wojtek i Przyjaciele (Częstochowa), Anna Franik i Kwintet (Opole) i grupa Sweet & Hot Jazzband (Łódź). W niedzielnym koncercie jubileuszowym „Wielka Gala Polskiego Jazzu” wystąpił Piotr Schmidt Quartet i goście w składzie: Piotr Schmidt (trąbka), Paweł Tomaszewski (instrumenty klawiszowe), Michał Barański (kontrabas), Sebastian Kuchczyński (perkusja), Marek Napiórkowski (gitara), Henryk Miśkiewicz (saksofon), Grzech Piotrowski (saksofon), Wojciech Myrczek (wokal), Irek Głyk (wibrafon).
Pięknym dodatkiem i dopełnieniem muzycznych doznań jest także wystawa prac autorstwa Marleny Iwańskiej, zainspirowana jazzem i przedstawiająca wiele wspaniałych jazzowych osobowości.
– Wystawę można zobaczyć w naszym ośrodku kultury jeszcze przez najbliższy miesiąc – dodaje dyrektor.
MK
Zdjęcia Michał Włoch