7.20 szkolny autobus z maluchami wyrusza do Olesna. Głównym zadaniem kierowcy jest bezpieczna jazda. Z chwilą wejścia na pokład autobusu pieczę nad dziećmi sprawuje Opiekun. Poniżej najważniejsze fragmenty regulaminu dowożenia uczniów i dzieci do szkół podstawowych oraz przedszkoli na terenie Gminy Olesno
- Opiekun autobusu szkolnego jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad zawartych w niniejszym regulaminie, decyduje o wpuszczeniu i wypuszczeniu osób z autobusu w odpowiednich miejscach, podejmuje decyzje co do dalszego postępowania w przypadku awarii lub wypadku. Kierowca autobusu w takim przypadku zobowiązany jest podejmować wspólnie z opiekunem działania zmierzające w pierwszej kolejności do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom/dzieciom, a także do zminimalizowania strat materialnych.
- W przypadku awarii autobusu przewożącego uczniów/dzieci opiekun sprawuje opiekę nad dowożonymi uczniami/dziećmi, zapewniając im bezpieczeństwo do czasu zapewnienia im pojazdu zastępczego.
- Opiekun autobusu szkolnego ponosi odpowiedzialność za dowożonych uczniów/dzieci od chwili wejścia do autobusu do chwili przekazania ich szkole/przedszkolu oraz od chwili odebrania ich ze szkoły/przedszkola do chwili opuszczenia autobusu przez ucznia/dziecko na przystanku w swojej miejscowości.
- Opiekun autobusu szkolnego ponosi odpowiedzialność za dowożonych uczniów/dzieci od chwili wejścia do autobusu do chwili przekazania ich szkole/przedszkolu oraz od chwili odebrania ich ze szkoły/przedszkola do chwili opuszczenia autobusu przez ucznia/dziecko na przystanku w swojej miejscowości.
Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że autobus po dowiezieniu dzieci do przedszkola nie wyjechał w trasę, gdzie by ujawniono małego pasażera bez opieki, lecz z powodu usterki został odstawiony do bazy. Nie jest znana przyczyna, dlaczego dziecko nie zostało zauważone, ani też samo nie usiłowało wyjść czy w żaden sposób zasygnalizować swój pobyt w autobusie. Nie zostało też zauważone w trakcie, kiedy były podejmowane próby usunięcia usterki autobusu.
Dobre zakończenie
Po 9 godzinach chłopiec znalazł się w objęciach mamy. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia oleska policja pod nadzorem prokuratury, prowadząc postępowanie z art. 160 § 2 kk. (Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,… Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).
Warto wiedzieć, że przepis określa, jako czyn zabroniony samo narażenie bez jakichkolwiek skutków. Dlatego autobusowi opiekunowie i inne osoby mające pod swoją pieczą dzieci winni poznać ten kodeksowy zapis i bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo małoletnich, a tym samym o swoje, by uniknąć nieprzyjemnego spotkania w sądzie.
Finał
Urząd miasta rozwiązał umowę z opiekunką w trybie dyscyplinarnym. Należy zaznaczyć, że kobieta bardzo przeżywała wydarzenie i nie można jej zarzucić celowości działania, jednak nie umniejsza to jej winy. Ze strony władz miejskich zaproponowano rodzinie dziecka pomoc w szerokim zakresie, głównie psychologiczną. Zapewne opiekunce też pomoc psychologa byłaby potrzebna, bo bardzo przeżywała wydarzenie. Najważniejsze, że dziecku nic złego się nie stało.
Jacek Jaroń