Święta Jadwiga Śląska żyła na przełomie XII i XIII w. Pochodziła z Bawarii, była żoną księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego i matką siedmiorga dzieci, m.in. księcia Henryka II Pobożnego. To fundatorka kościołów i klasztorów, mecenaska kultury, słynąca z uczynków miłosierdzia i dobroczynności, patronka kobiet, matek, Polski, Śląska i pojednania polsko-niemieckiego.
– W dniu jej wspomnienia został wybrany papieżem Polak Karol Wojtyła – mówi Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego. – Przedstawia się ją w szatach książęcych z mitrą książęcą na głowie, z butami, figurką Najświętszej Marii Panny i makietą kościoła.
Jak się okazuje św. Jadwiga ma wiele swoich przedstawień w Oleśnie.
– Została zaprezentowana na witrażu na ścianie południowego skrzydła transeptu kościoła Bożego Ciała – podaje Ewa Cichoń. – Także przedstawiono ją na fresku nad ołtarzem bocznym Matki Boskiej Oleskiej i na witrażu w kościele świętego Michała.
Pomnik św. Jadwigi znajduje się przed budynkiem Zespołu Szkół nr 2, który nosi jej imię. Jej podobizna umieszczona została również na sztandarze tej szkoły. W Oleskim Muzeum Regionalnym jej postać namalowano na obrazie „Zasłużeni dla Olesna”.
– Płaskorzeźba Jadwigi zdobiła niegdyś południową, zewnętrzną ścianę kościoła świętego Michała – kontynuuje dyrektorka. – Jako żona założyciela Olesna – Henryka Brodatego jest związana z naszym miastem. Według legendy towarzysząc mężowi podczas polowań w podoleskich lasach, często modliła się przed wyobrażeniem świętej Anny, który poleciła zawiesić na jednej z sosen. Drzewo to stało się po dwóch stuleciach sławne w związku z historią powstania kościoła święte Anny. Przechodząc pieszo przez oleską ziemię, pozostawiła odciski stóp na dużym, polnym kamieniu w pobliskich Kościeliskach.
Jan Paweł II powiedział o niej: „Jest w dziejach Polski i w dziejach Europy postacią graniczną, która łączy ze sobą dwa narody: niemiecki i polski: Łączy na przestrzeni wielu wieków historii, która była trudna i bolesna. (…) Wśród wszystkich dziejowych doświadczeń pozostaje przez siedem już stuleci orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania”.
MK
Kolaż Oleskie Muzeum Regionalne