Ojcem festiwalu i jego dyrektorem artystycznym jest pochodzący z Dobrodzienia Piotr Lempa. To znany w świecie solista operowy, absolwent The Royal Academy of Music w Londynie oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Na scenie operowej po raz pierwszy pojawił się na 3. roku studiów w Weselu Figara W.A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Włoszech i Polsce. Z solowymi koncertami wystąpił nawet w Nowym Jorku dla uczczenia ofiar World Trade Center.
Od 2004 roku Piotr Lempa w swoim Heimacie wspólnie z przyjaciółmi organizuje koncert, z którego dochód przeznaczany jest na cele statutowe Stowarzyszenia „Dobrodzień Potrzebującym”.
– To takie moje artystyczne dziecko, które z czasem przekształciło się w Dobrodzień Classic Festiwal – mówi dyrektor artystyczny.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 1 października w Kluczborku od koncertu „Klasycznie rozrywkowa lista przebojów”, w której wystąpią artyści: Natalia Świerc – mezzosopran, Tomasz Tracz – tenor, Piotr Lempa – bas, Larisa Czaban – fortepian, Tomasz Podsiadły – prowadzenie koncertu.
– Jest to jedyne w swoim rodzaju hybrydowe połączenie tradycyjnego koncertu z edukacją na temat muzyki klasycznej i rozrywkowej – mówi Piotr Lempa. – Publiczność zadecyduje o tym, co będzie prezentowane i o tym, co artyści będą wykonywać.
Dzień później (2 października) w rodzinnym Dobrodzieniu Piotra Lempy odbędzie się wielka gala i koncert charytatywny, w którym udział wezmą: Natalia Świerc – mezzosopran, Piotr Jurkowski – wokal, Piotr Lempa – bas, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica, Klaudiusz Lisoń – dyrygent oraz prowadzący Tomasz Podsiadły. Odbędzie się również wernisaż twórczości rodzimych artystów: Antoniny Skliar, Beaty Kupiec, Tamary Maliuk.
Współpraca pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Dobrodzień Classic Festival z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Leśnica ma już prawie rok.
– Zaczęła się ona wspólnymi koncertami w Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii Śląskiej w Katowicach – mówi Piotr Lempa. – Szybko okazało się, że oprócz regionu, z którego wszyscy się wywodzimy, łączy nas pasja i miłość do muzyki. I to muzyki nie tylko tej klasycznej, ale także innych gatunków. Na tym koncercie, dzięki zaangażowaniu wielu osób, przedstawiona zostanie cała paleta hitów muzycznych. A całość zostanie okraszona werwą oraz zapałem młodzieży, w której wykonaniu muzyka aż kipi.
W kolejną sobotę (8 października) Dobrodzień Classic Festival zawita do Dobrzenia Wielkiego z koncertem „Najpiękniejsze melodie świata”, w którym wystąpią: Magdalena Kulig-Cornelius – mezzosopran, Sławomir Naborczyk – tenor, Piotr Lempa – bas, Larisa Czaban – fortepian ,Tomasz Podsiadły – prowadzenie koncertu.
– To miejsce pojawia się po raz pierwszy na naszej mapie festiwalowej – mówi Piotr Lempa. – Koncert będzie muzyczną podróżą przez najbardziej znane i lubiane utwory muzyki klasycznej, filmowej ale również rozrywkowej.
W niedzielę 9 października w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbędzie się koncert „Es war, als hätt’ der Himmel, die Erde still geküßt”. W tym wydarzeniu udział wezmą: Piotr Lempa – bas, Ewa Majcherczyk – mezzosopran, Dominik Zabłocki – fortepian, Tomasz Podsiadły – prowadzenie koncertu oraz narracja.
Tego koncertu corocznie odbywającego się w magicznych wnętrzach Opolskiego Muzeum Diecezjalnego nie trzeba reklamować opolskiej publiczności. Jest każdego roku wyczekiwany.
– Będzie to koncert towarzyszący 19. Dniom Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim i dlatego też repertuar koncertu będzie zawierał pieśni i kompozycje kojarzące się z kręgiem muzyki niemieckiej – zapowiada dyrektor artystyczny.
MK