XXXI Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystyka” w Kędzierzynie-Koźlu to wydarzenie o wieloletniej tradycji, promujące twórców kina niezależnego, amatorskiego i studenckiego. Tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 180 produkcji z 35 krajów, spośród których do konkursu zakwalifikowano 39 filmów. W gronie nagrodzonych znalazły się między innymi polskie produkcje, takie jak „Pilotka” Katarzyny Bojkowskiej, która porusza tematykę uchodźców z Syrii, czy „Nadzieja” Krzysztofa Jakunowicza, eksplorująca zagadnienia starości i samotności. Wyróżnione zostały także „Plac Wolności 4” Kacpra Wiącka oraz „Nie ma mnie” Daniela Le Hai, który dotyka problemów śląskiej rodziny.
Specjalną Nagrodę im. Waldemara Zamczewskiego zdobył film „#Franc527” Mateusza Pawełczyka ze Świercza, przedstawiający historię 11-letniego żużlowca z Wodzisławia Śląskiego. Film ten jest opowieścią o przekazywanej z pokolenia na pokolenie pasji do żużla i pielęgnowaniu śląskiej tożsamości językowej i kulturowej. To także inspirująca historia relacji ojca i syna, które wzajemnie wspierają się w realizacji marzeń, nawet jeśli wymaga to ciężkiej pracy w warsztacie.
– Chciałem, by moja historia była uniwersalna, pokazywała, jak ważny jest czas spędzony z dziećmi i jak wartościowe mogą być pasje, które łączą pokolenia – mówi Pawełczyk. – Dlatego cieszę się, że obok mojego filmu o śląskiej tożsamości wyróżnione zostały także „Nie ma mnie” oraz „Wyzwalani” Jana Płonki, mówiące o wydarzeniach historycznych ważnych dla Górnego Śląska.
Uczestnicy festiwalu mieli okazję nie tylko oglądać filmy w Domu Kultury „Koźle”, ale także zwiedzać Kędzierzyn-Koźle, wybrać się w rejs po Odrze i Kanale Gliwickim oraz wziąć udział w koncercie Gypsy Jazz.
RG
zdj.: Wiktoria Krysiak