Ochotnicza Straż Pożarna w Dalachowie została założona 10 maja 1923 roku. – Jej założycielami byli Andrzej Jurczyk – rolnik z Dalachowa, ksiądz Leopold Berent – proboszcz parafii Rudniki i Stanisław Kaźmierczak – komendant OSP Rudniki – przypominała w czasie uroczystych obchodów 100-lecia jednostki druhna Marlena Plewa, która jest kronikarzem jednostki. To właśnie ta trójka zwołała zebranie gromadzkie, na którym wybrano zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Dalachowie. W jego skład weszli: Józef Kapica z Janinowa – komendant, Józef Ogórek z Dalachowa – zastępca komendanta, Stanisław Kaźmierczak
z Rudniki – prezes, Walenty Szyszka z Dalachowa – gospodarz i Marcin Kubaszewski z Dalachowa – sekretarz.
Co istotne, już na pierwszym zebraniu w szeregi nowo powstałej straży wstąpiło aż 42 członków. – W ciągu pięciu lat jednostka z własnych funduszy zakupiła ręczną sikawkę i umundurowanie dla swoich członków, a następnie dwa beczkowozy i drabinę Szczerbowskiego – kontynuowała Marlena Plewa.
W 1928 roku rozpoczęto budowę pierwszej strażnicy. Trwała 3 lata. – Warto też wspomnieć, że w 1931 roku nasi druhowie wystartowali w zawodach pożarniczych w Praszce, gdzie zajęli drugie miejsce – podawała kolejne fakty druhna.
Działalność OSP przerwała II wojna światowa.
– Dopiero po wyzwoleniu z okupacji niemieckiej jednostka znów zaczęła działać – kontynuowała Marlena Plewa. – W pierwszej kolejności zarząd OSP czynił starania o uzupełnienie braków w sprzęcie i wyposażeniu. W 1949 roku z pomocą lokalnej społeczności, wspólnymi siłami udało się przebudować strażnicę, a rok później jednostka z własnych funduszy zakupiła pierwszy sztandar. – W 1959 roku powołano komitet budowy nowej strażnicy, którą ukończoną w 1964 roku – mówiła druhna. Pierwszy samochód jednostka otrzymała w 1965 roku – z komendy straży w Wieluniu. W latach 1972-1975 do istniejącej strażnicy dobudowano wieżę, suszarnię węży oraz założono oświetlenie.
– W 1974 roku z komendy straży w Wieluniu pozyskano żuka z przyczepką – podawała fakty Marlena Plewa. W tym też roku jednostka przeszła z powiatu wieluńskiego do rejonu oleskiego. Utworzono wówczas sekcje młodzieżowe, żeńską i męską. Drużyny te w kolejnych latach zajmowały czołowe miejsca w zawodach pożarniczych. To też czas, kiedy jednostka podłączyła wodę w budynku strażnicy. – W 1980 roku nasza jednostka otrzymuje z Rejonowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie motopompę – kontynuowała druhna. – Trzy lata później otrzymaliśmy z Zakładowej Straży Pożarnej „Polmo”
w Praszce – samochód bojowy Star. Żuka przekazaliśmy dla OSP Jaworzno. Lata 90-te – to dalsza rozbudowa strażnicy.
– Dobudowano część z zapleczem kuchennym, zmodernizowano instalacje oraz otynkowano strażnicę – podawała druhna.
W 1998 roku zarząd OSP zaczął starać się o zakup nowego samochodu. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu państwa Kurczakowskich i Grądysów, urzędu gminy i zarządu głównego OSP RP w garażu jednostki znalazł się samochód pożarniczy GBAM 2,5/16 Star 200. Jego oficjalne przekazanie i poświęcenie miało miejsce 15 maja 1999 roku i nic dziwnego, że ojcami chrzestnymi samochodu zostali Mariola Grądys i Stefan Kurczakowski.
Zaledwie rok później – dzięki zaangażowaniu Jolanty Kubackiej – jednostka otrzymała nowy sztandar. Jego chrzestnymi zostali Jolanta Kubacka i Ireneusz Grądys.
Lata 2000-2010 to kolejny okres prac modernizacyjnych. Strażnica została docieplona, wykonana została też jej elewacja. Stare drewniane okna zastąpione zostały nowymi PCV. Wyremontowano i zmodernizowano kuchnię, chłodnię oraz salę taneczną. Remontu doczekał się też garaż. Pojawiły się również nowe schody wejściowe z zadaszeniem. – Jednostka pozyskała również nowy sprzęt pożarniczy oraz samochód Volkswagen T4, który to bezpłatnie przekazany został z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu – kontynuowała druhna. – Od 2011 roku do dziś przeprowadzono wiele prac budowlano-remontowych, które finansowane były ze środków unijnych i gminnych. Między innymi: wyremontowane zostały dach i łazienki, na zewnątrz postały sanitariaty.
Duży nacisk położono na doposażenie jednostki w sprzęt: samochód pożarniczy GBA 2,5/16 Mercedes, zestaw hydrauliczny, motopompę, aparaty powietrzne, terminal SMS i inne. Był to krok w stronę rozwoju i wstąpienia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Obecny zarząd OSP Dalachów tworzą: Józef Jabłoński – prezes, Rafał Jurczyk – wiceprezes i naczelnik, Ireneusz Kaczmarek – wiceprezes, Sebastian Sikora – zastępca naczelnika, Gabriel Foryś – sekretarz, Kamil Kot – skarbnik, Jan Plewa – gospodarz, Marlena Plewa – kronikarz, Damian Szczęsny – członek zarządu.
***
Obchody jubileuszowe 100-lecia OSP Dalachów miały miejsce w środę 3 maja i rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji strażaków – była koncelebrowana przez ks. proboszcza Tomasza Turczyna i ks. Krzysztofa Błaszkiewicza. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz pododdziałów i zaproszonych gości na plac przed strażnicę, gdzie prezes jednostki Józef Jabłoński wspólnie z wójtem gminy, a zarazem prezesem Zarządu Gminnego ZOSP RP – Grzegorzem Domańskim odsłonili tablicę okolicznościową upamiętniającą trud i poświęcenie strażaków, którzy tworzyli i tworzą OSP w Dalachowie. Została ona poświęcona przez ks. Tomasza Turczyna, a ufundowana i wykonana przez Dariusza i Sebastiana Owczarków.
Kolejną częścią był uroczysty apel na okoliczność 100-lecia OSP w Dalachowie, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem pożarniczym. Podczas uroczystości wręczono wyróżniającym się druhom odznaczenia i wyróżnienia. Pierwszym i najważniejszym odznaczeniem, które zostało wręczone był Złoty Znak Związku OSP RP – uhonorowana nim została jednostka jako zbiorowość. Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został również członek jednostki – Tadeusz Jurczyk.
Z okazji jubileuszu wójt Grzegorz Domański wraz z przewodniczącym rady gminy Jarosławem Marchewką wyróżnili dyplomem uznania działaczy jednostki za długoletnią i nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej: Józefa Jabłońskiego, Rafała Jurczyka i Sebastiana Sikorę.
MK
Zdjęcia UG Rudniki