Ten wiersz napisany przez Dajanę Małek i przyjaciół Łomnicy najpiękniej odzwierciedla jak ważnym wydarzeniem dla obecnych, ale i byłych mieszkańców był jubileusz 600-lecia Łomnicy.
– Już 34 lata nie mieszkam w Łomnicy, ale ciągnie mnie tu, tu się wychowałem, tu dorastałem, tu zostawiłem moją młodość – mówi Andrzej Wieczorek, który na jubileusz przyjechał z Niemiec, równo 1000 kilometrów.
– Ta nasza Łomnica z roku na rok pięknieje – dodaje Ewelina Banner, która 27 lat temu opuściła łomnicki Wydzieracz. – Mieszkanie zagranicą wcale nie było moim marzeniem, ale co się nie robi dla męża, pojechałam za nim do Niemiec.
Byłych mieszkańców Łomnicy, którzy przyjechali specjalnie na jubileusz było wielu.
– Celowo już dwa lata wcześniej podaliśmy do publicznej wiadomości datę jubileuszu, by każdy mógł sobie zaplanować urlop, zarezerwować ten termin w kalendarzu – mówi Adam Leś, sołtys Łomnicy. – To nie przypadek, że wybraliśmy tę datę, wówczas w Łomnicy świętujemy odpust.
Pierwsze rozmowy o jubileuszu miały miejsce już dwa lata temu.
– W maju tego roku na zebraniu wiejskim zdecydowaliśmy, że w czasie jubileuszu będziemy mocno promować nasze herb – mówi sołtys. – To rekomendowany przez Komisję Heraldyczną z Warszawy najstarszy herb Łomnicy. To dwie skrzyżowane kosy, pochodzi on z 1820 roku.
Tych miejsc, pamiątek, gdzie uwidoczniony został herb jest sporo. Wydana została książka „Łomnica i Sowczyce połączone historią – Pamięć i tożsamość” autorstwa Ewy Cichoń i Mirosława Dedyka i przy współudziale księdza Norberta Panusza, proboszcza Łomnicy. Przy ul. Lompy stanął witacz z herbem. Przed budynkiem OSP Łomnica uroczyście odsłonięta została tablica z napisem: „1424-2024 na pamiątkę 600-lecia Łomnicy – Mieszkańcy”. Na skwerku Porąbka posadzony został dąb szypułkowy.
– To bardzo ważne miejsce na mapie Łomnicy – mówi radny Klaudiusz Małek. – To właśnie na tym skwerku od ponad dwudziestu lat wspólnie
z mieszkańcami organizuję coroczne potańcówki odpustowe.
Z okazji jubileuszu wydane zostały też pamiątkowe widokówki i pocztówki, długopisy, duże medaliony, medale pamiątkowe, pieczęć Łomnicy z herbem do podbijania pamiątkowych widokówek, flagi, przypinki. Na wieży kościoła zamontowana została konstrukcja z podświetlaną cyfrą 600. – To taka nasza mała tradycja – tłumaczy sołtys. – Wcześniej na wieży kościoła w 2017 roku widniała liczba 100 która oznaczała rocznicę 100-lecia kościoła.
W Łomnicy powstała też łąka kwietna. W maju zasiane zostały 3 różne rodzaje nasion: gryka, gorczyca, facelia z myślą o tym, że przynajmniej jedno z nich zakwitnie na obchody jubileuszu 600-lecia Łomnicy i tak też się stało.
***
Łomnica swój jubileusz świętowała dwa dni. Sobota 6 lipca upłynęła pod znakiem sportu. Na boisku zorganizowane zostały m.in. otwarte mecze piłki nożnej i plażowej. To też piana party, dmuchańce i inne atrakcje dla najmłodszych, a na finał biesiada i zabawa z zespołem.
– W ostatnim czasie droga prowadząca na boisko została wyasfaltowana – zauważa radny Małek. – Zresztą od kilku ładnych lat bardzo zabiegam
o poprawę infrastruktury drogowej w Łomnicy, większość dróg została już zrobionych i to cieszy mieszkańców.
Niedziela 7 lipca to odsłonięcie pamiątkowej tablicy, spotkanie przy kołoczu, występy dzieci ZSP w Sowczycach, włoskie przeboje w wykonaniu Giuseppe, koncert zespołu Happy Jędrowski oraz zabawa taneczna.
MK
zdj: MK/archiwum sołectwa