– Chciałbym w przyszłości pracować w mundurze, marzy mi się służba w policji – mówi Franciszek Pytka. – Wybór więc był prosty, idę do klasy mundurowej, która pomoże spełnić mi moje marzenie, da przygotowanie i odpowiednią wiedzę.
– Nie miałam wątpliwości, chcę być policjantką – mówi Martyna Rendak. – Wierzę, że ta szkoła pomoże mi się dostać do policji. Już w pierwszej klasie mamy zajęcia z wiedzy o służbach mundurowych, a z każdym rokiem będzie ich więcej.
Klasy mundurowe w oleskim Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących funkcjonują od 2009 roku.
– Uczniowie w klasie mundurowej oprócz kształcenia ogólnokształcącego zdobywają dodatkowe wiadomości i umiejętności, które niewątpliwie przydadzą się im w pracy w służbach mundurowych, a już na pewno w dorosłym życiu -mówi Dorota Mielczarek-Koziołek, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. – Dzięki współpracy z rożnymi formacjami mundurowymi możemy realizować ciekawe programy i projekty, w atrakcyjny dla ucznia sposób. Nieocenione są praktyki i zajęcia w jednostkach wojskowych, w ośrodku szkolenia służby więziennej, w komendach straży pożarnej i policji.
Program szkolenia w klasach mundurowych zmieniał się na przestrzeni tych trzynastu lat.
– Na początku realizowaliśmy autorską innowację programową „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych” – kontynuuje Dorota Mielczarek-Koziołek. Potem była edukacja wojskowa prowadzona w ramach certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Obecna klasa pierwsza to oddział przygotowania wojskowego, który działa w oparciu o program ministra obrony narodowej.
Pierwszoklasiści klasy mundurowej uroczyste ślubowanie złożyli przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Wyzwolenie Prastarych Ziem Piastowskich. I wybór daty nie był przypadkowy. Tradycją szkoły jest bowiem, że ślubowania zawsze odbywają w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
– Gratuluję wam wyboru tej szkoły – mówił senator RP Beniamin Godyla. – Dwanaście lat temu też tu byłem jako ojciec, kiedy ślubowanie składała moja córka. Z perspektywy czasu wiem, ze to był dobry wybór, dziś pracuje w mundurze.
– Wybraliście coś więcej niż tylko szkołę, wybraliście styl życia, więcej obowiązków – kontynuował opolski kurator oświaty Michał Siek. – Wybraliście mundur i pamiętajcie o tym, że od kogoś, kto go nosi wymaga i oczekuje się więcej.
W czasie ślubowania obecni byli również: radny sejmiku województwa opolskiego Szymon Godyla, starosta Roland Fabianek, wicestarosta Stanisław Belka, burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, sekretarz powiatu Danuta Antas, sekretarz gminy Janusz Wojczyszyn, szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu płk Dariusz Kaminiów, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu płk Arkady Smoliński, dowódca Jednostki nr 2286 w Opolu płk Dariusz Pawelec, przedstawiciel 1 Pułku Saperów w Opolu mjr Leszek Ptak, dowódca 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu płk Wojciech Daniłowski, przedstawiciel Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach mjr Aleksander Kmieć, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu płk Edward Łakomy, przedstawiciel Uniwersytetu Opolskiego dr Sabina Wyrwich-Płotka, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych oraz jednostek organizacyjnych. Obecna była również Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej 2286.
W czasie uroczystości odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa oddana przez żołnierzy Kompanii Honorowej Jednostki nr 2286 w Opolu. Delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Wyzwolenie Prastarych Ziem Piastowskich.
Oficjalne obchody zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Odbyła się również defilada w wykonaniu uczniów klas mundurowych, a na boisku szkolnym i w sali gimnastycznej pokazy musztry i sztuk walki.
Tekst i zdjęcia
MK