Trzyosobowe jury, któremu przewodził Adam Jaroń, nagrodziło 19 wykonawców.
Aż 11 nagród pojechało do Gorzowa Śląskiego – Centrum Edukacji Wokalnej i Fundacji Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki”, przygotowani przez Dalię Plewę-Snekę i Magdę Durecką.
– To dla nas jeden z najważniejszych konkursów, jak przychodzę we wrześniu do pracy, to myślę właśnie o nim – mówi Dalia Plewa-Sneka, nauczycielka wokalu w CEW i FRA „Fabryka Muzyki”. – Zawsze bardzo solidnie przygotowujemy się do niego. Wiemy, że to duże wydarzenie, sala jest pełna, niemal pęka w szwach, to w końcu 11 listopada, wszyscy mają wolne. Poza tym repertuar patriotyczny jest trochę inny niż ten, który śpiewamy na co dzień. Z pewnością bardziej wymagający, ale trzeba wiedzieć, że też w ostatnich latach bardzo się zmienił. To nie są tylko znane z dawnych lat marsze, ale też bardzo emocjonalne utwory. I ci młodzi ludzie muszą muzyką opowiedzieć historie swoich rówieśników, którzy walczyli i nierzadko umierali za Polskę. To dla nich ogromne wyzwanie, trudne doświadczenie. Czy spodziewałam się nagród? Nieskromnie powiem tak, obstawiałam, że nasi uczniowie mogą znaleźć się w gronie laureatów, sumiennie na to zapracowali, jestem z nich dumna.
Podajmy zatem wyniki. Na początek te zespołowe – 1. miejsce ex aequo zajęli „Fabrykanci” z Fundacji Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki” w Gorzowie Śląskim oraz „Czwóreczki” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Praszce.
– Zaśpiewaliśmy utwór „Jeszcze będzie pięknie” – mówi Dalia Plewa-Sneka, prowadząca „Fabrykantów”. – Akompaniował nam zespół na żywo, nasi przyjaciele Szymon Panek – piano, Mariusz Buczek/Błażej Rzepka – gitara, Szymon Binek – bas, Romek Szczeciński/Tomek Śliwiński – perkusja. Nie ma co tu dużo mówić, zdecydowanie lepiej śpiewa się z zespołem aniżeli z podkładem. Poza tym w nasz występ wpletliśmy wątek ukraiński, a to z tego względu, że w naszym składzie mamy Melanię, która pochodzi właśnie z Ukrainy. Poza tym bardzo chcieliśmy dobrze się zaprezentować. Rok temu dostaliśmy Grand Prix w tym konkursie, więc tak naprawdę sami tę poprzeczkę zawiesiliśmy sobie wysoko.
Dalsze wyniki przedstawiają się następująco. Drugie miejsce również przyznane zostało ex aequo. Tym razem dla zespołu PREM z Gorzowa Śląskiego oraz grupy z Dobrodzienia. Trzecią nagrodę wyśpiewało sobie trio ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Praszce.
Wśród solistów laureatami byli:
Klasy I-III: 1. Lena Kiński (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski), 2. Liwia Jakubowska (SP 3 Praszka), 3. Emilia Pęcherz (GOKSiR Rudniki).
Klasy IV-VI: 1. Jagoda Rozmarynowska (SP 4 Praszka), 2. Martyna Niegot (PSP Kościeliska), 3. Hanna Rasztar (SP 4 Praszka).
Klasy VII-VIII: 1. Dominika Jacheć (PSP Radłów), 2. Marta Olejnik (PSP Gorzów Śląski), 3. Marcel Pisula (PSP Radłów).
Szkoły średnie: 1. Jakub Czernek (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski), 2. Michał Wójcik (Fundacja Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki” Gorzów Śląski), 3. Lorena Pakuła (LO Olesno).
Nagrodę główną – Grand Prix za utwór „Nadzieja” otrzymała Maja Szczecińska (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski). Na pianinie akompaniowała jej koleżanka – Hania Wieteska.
– Maja jest niezwykle utalentowana i wrażliwa, należała jej się ta nagroda – mówi Dalia Plewa-Sneka. – Co prawda z Kubą Czernkiem, który notabene też wyśpiewał pierwsze miejsce, są już absolwentami, ale z chęcią wracają do nas. Wspólnie przygotowywaliśmy się do tego występu i to cieszy.
Puchary i dyplomy najlepszym wręczali: starostowie Roland Fabianek i Stanisław Belka, burmistrz Jarosław Tkaczyński i przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce Bogusław Łazik.
MK
Zdjęcia Gabriel Wyględacz