To kolejna już edycja wyjątkowego wydarzenia pod nazwą „Muzycznym Krokiem”, organizowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego. Nie byłoby go, gdyby nie Klub Sportów Ekstremalnych, gdyby nie dwie instruktorki nordic walking Magdalena Opołka i Agnieszka Drożdżol-Brzęczek. To one napisały projekt, który w głosowaniu zyskał poparcie mieszkańców i dzięki temu mógł zostać zrealizowany.
– Najbardziej obawiałyśmy się o pogodę, od tygodnia śledziłyśmy prognozy pogody, na szczęście deszcz tylko przez kilka minut nas postraszył – mówią główne organizatorki Magdalena Opołka i Agnieszka Drożdżol-Brzęczek.
– Jak zwykle najcudowniejsi byli uczestnicy – uśmiechnięci, pełni energii i gotowi na wyzwania.
Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz integracji mieszkańców poprzez połączenie sportu i muzyki. Co istotne, w imprezie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy powiatu oleskiego, ale także osoby z różnych zakątków województwa opolskiego. Przyjechali do Olesna, by posłuchać dobrej muzyki i pomaszerować z kijkami nordic walking.
– Uczestnicy mogli wybrać jedną z dwóch tras – mówią organizatorki. – Krótsza, licząca około 3 kilometry, została przygotowana z myślą o rodzinach z dziećmi, seniorach oraz osobach preferujących spokojniejszą formę aktywności. Druga trasa, o długości 6 kilometrów, prowadziła przez bardziej zróżnicowany teren i była propozycją dla uczestników chcących zmierzyć się z dłuższym dystansem.
Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnej rozgrzewki przy muzyce na żywo. I tu brawa dla zespołu Omega, który skutecznie zmotywował uczestników do aktywności i przygotował ich do marszu. Na obu trasach instruktorzy propagowali prawidłową technikę nordic walking, a dodatkowo na krótszej trasie organizowane były gry i zabawy ruchowe sprzyjające integracji uczestników.
Na metę dotarli wszyscy. Nieco zmęczeni, ale uśmiechnięci i gotowi na kolejne wyzwania. Mogli bowiem wziąć udział w ćwiczeniach rozciągających i relaksacyjnych, które pomogły zregenerować organizm po wysiłku.
– Każdy, kto ukończył marsz, otrzymał pamiątkowy medal – zaznaczają Magdalena Opołka i Agnieszka Drożdżol-Brzęczek. – Każdy też mógł odwiedzić strefę fizjoterapeutyczną. Czterech wykwalifikowanych fizjoterapeutów udzielało porad dotyczących zdrowia, profilaktyki urazów oraz prawidłowej aktywności ruchowej.
W programie znalazła się również aktywna strefa nordic walking, gdzie można było poznać zasady prawidłowego chodzenia z kijkami, skorzystać z porad instruktorów oraz uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych.
– Były zajęcia pilatesu oraz tabaty z kijami – mówią organizatorki. – Był pokaz pierwszej pomocy oraz stanowisko, gdzie specjaliści prezentowali podstawowe zasady ratowania życia i odpowiadali na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Za strefę bezpieczeństwa odpowiadała policja.
– Odwiedzający ją mieli okazję obejrzeć policyjny motocykl, zapoznać się z wyposażeniem funkcjonariuszy oraz dowiedzieć się więcej o specyfice ich codziennej służby – mówią organizatorki, które zadbały również o najmłodszych uczestników wydarzenia. – Dzieci mogły korzystać z licznych animacji oraz dmuchańca – mówią.
Dla najbardziej aktywnych uczestników przygotowano atrakcyjne nagrody. Do wygrania były między innymi maty treningowe, kije do nordic walking, wejściówki na letni basen, ściankę wspinaczkową oraz do kina, liczne gadżety Klubu Sportów Ekstremalnych. Zwieńczeniem tego jakże udanego dnia był koncert na żywo
w wykonaniu Wind Bandu pod batutą Korneliusza Wiatra.
– Już dziś zapraszamy na kolejną odsłonę projektu, która odbędzie się 12 września w Kluczborku – kończą organizatorki. -Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie
i wspólnie spędzony czas. To dzięki państwa głosom i aktywności jako Klub Sportów Ekstremalnych możemy realizować przedsięwzięcia, które promują zdrowie, integrację oraz aktywny styl życia.
MK

















