Gazeta Olesko-Kluczborska
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Zaloguj
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Na sygnale
    • Straż Pożarna
    • Policja
    • OSP
    • Pogotowie
  • Kultura
  • Polityka
  • Edukacja
  • Biznes
  • Sport
  • Z Kraju
ZGŁOŚ TEMAT
  • Strona Główna
  • Wiadomości
  • Na sygnale
    • Straż Pożarna
    • Policja
    • OSP
    • Pogotowie
  • Kultura
  • Polityka
  • Edukacja
  • Biznes
  • Sport
  • Z Kraju
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Gazeta Olesko-Kluczborska
Strona główna Wiadomości Gmina Gorzów Śląski Gorzów Śląski

Zdrowy Band ma 30 lat

Orkiestra dęta „Zdrowy Band” ma 30 lat! Swój jubileusz świętowała w czasie XVII Gali Mundurowych Orkiestr Dętych ‘Złoty Suzafon” w Pawłowicach.

Redakcja Redakcja
25 czerwca 2026
w Edukacja, Gmina Gorzów Śląski, Gorzów Śląski, Kultura, Powiat Oleski, Wiadomości, Województwo Opolskie
A A
0
UdostępnijUdostępnijWhatsapp

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Zdrowy Band” z Gorzowa Śląskiego od niemal trzech dekad aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Gorzów Śląski, powiatu oleskiego, mało tego: województwa oopolskiego. Co istotne, łączy muzyczne tradycje z nowoczesnym podejściem do działalności artystycznej.

Początki orkiestry sięgają 1994 roku, kiedy z inicjatywy ówczesnego burmistrza Romana Początka oraz pierwszego kapelmistrza Zygfryda Stefana rozpoczęto naukę gry na instrumentach dla przyszłych członków zespołu. Po dwóch latach przygotowań orkiestra zagrała swój pierwszy koncert, rozpoczynając wieloletnią działalność koncertową.

Na przestrzeni lat orkiestra regularnie uczestniczyła w uroczystościach gminnych, powiatowych i kościelnych, a także brała udział w przeglądach oraz wydarzeniach muzycznych w regionie. Ważnym momentem były obchody 10-lecia działalności w 2006 roku, które uświetniła uroczysta gala z udziałem orkiestr oraz zawodowych zespołów muzycznych z Łodzi i Katowic.

W historii orkiestry ważną rolę odegrali kolejni dyrygenci i kapelmistrzowie. Założycielem i pierwszym dyrygentem zespołu był Zygfryd Stefan, który prowadził orkiestrę w latach 1996–2006. Następnie funkcję tę przejął Joachim Stefan, pod którego kierownictwem orkiestra rozwijała repertuar oraz działalność koncertową. Z jego inicjatywy, przy wsparciu ówczesnego dyrektora MGOK Kazimierza Pawlika, w 2008 roku orkiestra nagrała płytę w Studiu Nagrań zespołu „Śląsk” w Koszęcinie.

W latach 2015–2016 kapelmistrzem był Paweł Stefan – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Wydziału Jazzu w Nysie, puzonista, wokalista i pedagog. To właśnie w tym okresie orkiestra rozpoczęła współpracę z Czesławem Mozilem, nagrywając utwór wykorzystany w filmie dokumentalnym „Szkoła uwodzenia Czesława M.”. Muzycy uczestniczyli również w realizacji zdjęć do filmu w Świnoujściu.

W 2016 roku orkiestra przyjęła nową nazwę – „Zdrowy Band” – rozpoczynając kolejny etap działalności. W latach 2016–2019 funkcję kapelmistrza pełnił Roland Mendel – muzyk, puzonista i dyrygent związany z muzyką jazzową i rozrywkową. Od 2020 roku orkiestrę prowadzi Krzysztof Kacała – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pedagog i dyrygent związany również z Gminną Orkiestrą Dętą w Radłowie. Gościnnie orkiestrą dyrygowały także Sabina Karkos oraz Jadwiga Surtel.

Obecnie orkiestra działa przy Fundacji Rozwoju Artystycznego Fabryka Muzyki, a część jej składu stanowią uczniowie Ogniska Muzycznego. Zespół aktywnie uczestniczył w projektach realizowanych w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego. Dzięki wsparciu mieszkańców zakupiono nowe instrumenty, umundurowanie oraz wyposażenie dla muzyków. W 2023 roku orkiestra nagrała płytę „Z Orkiestrami po Opolskiej Ziemi”, realizowaną wspólnie z orkiestrami z Borek Wielkich, Olesna, Bażan i Łowkowic.

Reklama

Na swoim koncie „Zdrowy Band” ma również występy międzynarodowe. W maju 2022 roku orkiestra reprezentowała województwo opolskie podczas obchodów 75-lecia kraju związkowego Nadrenia-Palatynat w Moguncji w Niemczech. Dziś zespół nadal dynamicznie się rozwija, promując kulturę muzyczną regionu i integrując lokalną społeczność poprzez wspólne muzykowanie.

MK

Zdjęcie archiwum orkiestry

UdostępnijTweetWyślij

Powiązane Posty

Pusta „małpka” i… pijany kierowca
Praszka

Pusta „małpka” i… pijany kierowca

23 czerwca 2026
Uczniowie z muzycznymi nagrodami
Olesno

Uczniowie z muzycznymi nagrodami

22 czerwca 2026
Rywalizowali na trąbki i puzony
Radłów

Rywalizowali na trąbki i puzony

21 czerwca 2026
Innowacyjny zabieg 3D
Powiat Oleski

Innowacyjny zabieg 3D

5 czerwca 2026
Mieszkaniec powiatu oleskiego skazany za znieważenie funkcjonariuszy
Powiat Kluczborski

Mieszkaniec powiatu oleskiego skazany za znieważenie funkcjonariuszy

3 czerwca 2026
Kopciuchy trują nie tylko zimą
ZDROWIE I STYL ŻYCIA

Kopciuchy trują nie tylko zimą

29 maja 2026
Załaduj więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook Instagram
Gazeta Olesko-Kluczborska

Jesteś świadkiem zdarzenia? Posiadasz ważne informacje? ZGŁOŚ TEMAT »

Przydatne linki

  • Kontakt
  • Zgłoś Temat
  • Reklama
  • Polityka prywatności
  • RODO

Kategorie

  • Bąków
  • Bez kategorii
  • Biskupice
  • Biznes
  • Bobrowa
  • Bodzanowice
  • Bodzanowice
  • Borki Małe
  • Borki Wielkie
  • Broniec
  • Byczyna
  • Chudoba
  • Cieciułów
  • Dalachów
  • Dębina
  • Dobrodzień
  • Edukacja
  • Gana
  • Gana
  • Główczyce
  • GMINA BYCZYNA
  • Gmina Dobrodzień
  • Gmina Gorzów Śląski
  • Gmina Kluczbork
  • Gmina Olesno
  • Gmina Olesno
  • Gmina Popów
  • Gmina Praszka
  • Gmina Praszka
  • Gmina Radłów
  • Gmina Radłów
  • Gmina Rudniki
  • Gmina Rudniki
  • Gmina Zębowice
  • Gorzów Śląski
  • Grodków
  • Grodzisko
  • Historia
  • Jastrzygowice
  • Jaworzno
  • Jaworzno Bankowe
  • Kadłub Wolny
  • Kluczbork
  • Kościeliska
  • Kowale
  • Kozłowice
  • Kucoby
  • Kucoby
  • Kultura
  • Leśna
  • Ligota Górna
  • Łazy
  • Łomnica
  • Łowoszów
  • Makowczyce
  • Młyny
  • Młyny
  • Mostki
  • Na sygnale
  • Nowa Wieś
  • Nowy Bugaj
  • Olesno
  • Opole
  • OSP
  • Pakoszów
  • Pawłowice
  • Pietraszów
  • Pludry
  • Po sąsiedzku
  • Pogotowie
  • Policja
  • Polityka
  • Powiat Kluczborski
  • Powiat Oleski
  • Praszka
  • Prosna
  • Przedmość
  • Psurów
  • Radawie
  • Radłów
  • Rudniki
  • Rzędowice
  • Skrońsko
  • Sowczyce
  • Sport
  • Stare Olesno
  • Sternalice
  • Straż Pożarna
  • Strojec
  • Strojec
  • Świat po śląsku – Welt po ślōnsku
  • Świercze
  • Szemrowice
  • Szyszków
  • Turza
  • Uszyce
  • Wachów
  • Wiadomości
  • Wichrów
  • Wierzbie
  • Wojciechów
  • Województwo Opolskie
  • Wolęcin
  • Wysoka
  • Z Kraju
  • ZDROWIE I STYL ŻYCIA
  • Zdziechowice
  • Ze świata
  • Zębowice
  • Żytniów

© 2023-2025 Gazeta Oleska | Wszelkie prawa zastrzeżone.

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Olesno
    • Dobrodzień
    • Gorzów Śląski
    • Praszka
  • Na sygnale
    • Straż Pożarna
    • OSP
    • Pogotowie
    • Policja
  • Kultura
  • Polityka
  • Edukacja
  • Biznes
  • Sport
  • Z Kraju
  • Kontakt
  • ZGŁOŚ TEMAT

© 2023-2025 Gazeta Oleska | Wszelkie prawa zastrzeżone.

Witamy ponownie!

Zaloguj się przez Facebook
Lub

Zaloguj się do konta

Zapomniane hasło?

Odzyskaj swoje hasło

Wprowadź szczegóły, aby zresetować hasło

Zaloguj sie