– Co roku zmienia się aranżacja scenerii stajenki, używanych jest wiele naturalnych materiałów – mówi Hubert Imiołczyk, jeden z jej budowniczych. – Zmienia się również układ tła i płótna z niebem. Co roku powstaje też wiele nowych elementów. Nie zmienia się za to rusztowanie, pod którym przez niemal dwa miesiące odbywa się komunikacja, tyle trwa jej budowa.
Co ciekawe, tarasowy układ rusztowania sprawia, że będące na różnych wysokościach figury (ponad 20 postaci ludzkich i niemal 40 postaci zwierzęcych) są widoczne z prawie każdego miejsca w kościele. Obecnie stajenka zajmuje powierzchnię ponad 70 m2 prezbiterium. Jej wysokość sięga 14 m, z tego wysokość rusztowań do 6 m. Dekoracja boczna to dodatkowe 12 m2.
– Warto jednak dodać, że w pierwszych latach stajenka budowana była w nawie poprzecznej kościoła, a w prezbiterium wybudowana została po raz pierwszy w 1923 roku – przypomina Hubert Imiołczyk. – Tak więc stulecie naszej boreckiej szopki w prezbiterium obchodzić będziemy w 2023 roku.
Budowa szopki trwała półtora tygodnia. Poprzedzona była jednak, tak jak w latach ubiegłych, pracami przygotowawczymi.
– Prace projektowe, malarskie i stolarskie, modernizacja urządzeń elektrycznych zaczęły się już w połowie października, pomogli miejscowi rzemieślnicy -zaznacza pan Hubert.
Wiele nowych elementów w drewnie wykonali stolarze Sebastian i Szymon Ledwig. Zaangażowanych było też wielu innych parafian, w sumie 30 osób.
– 14 grudnia rusztowanie budowało aż 18 mężczyzn – podaje jako przykład Hubert Imiołczyk.
Scena narodzenia nieprzypadkowo umiejscowiona została w tym roku w wiejskim krajobrazie nawiązującym do Borek Wielkich sprzed lat (dla przypomnienia sceneria ubiegłoroczna to zabudowania bliskowschodnie z palmami w tle).
– Rok 2022 to jubileusz 325-lecia wybudowania drewnianego kościółka pod wezwaniem Św. Bartłomieja i Marcina – tłumaczy pan Hubert. – Zabytkowy kościółek wybudowany został w 1697 roku, a rozbudowany o wieżę i soboty w 1789 roku. Co ważne w latach 2018 -2022 udało się zrealizować kompleksowy, kosztowny remont bryły świątyni. Do remontu pozostało wnętrze oraz wyposażenie.
Dla uzyskania efektu głębi zawsze od sufitu do tylnej części rusztowania zawieszane jest specjalne płótno z niebem. Jest to malowidło mierzące 6 metrów wysokości i 7,30 metrów szerokości (do dyspozycji są trzy różne płótna).
– Na tle płótna z niebem ustawiane jest tło wykonane z płyt pilśniowych – opisuje pan Hubert. – Co roku zmienia ich tematyka. Do dyspozycji jest sześć pejzaży. W roku bieżącym jest to krajobraz Borek sprzed stu lat korespondujący z całością aranżacji. Na tle pejzażu ustawiona została makieta kościółka świętego Bartłomieja i Marcina, zabudowania z ogrodzeniem oraz młyn wodny. Pod koniec XVIII wieku w Borkach faktycznie funkcjonowały aż trzy młyny wodne, a na początku XIX wieku nawet cztery.
Powierzchnia rusztowań przykryta została mchem, zielenią i sianem. W scenografii użyto też: iglaki, brzózki, wysokie trawy, kamienie. Przy szopce znajdują się: palenisko z garnkiem, studnia z kołowrotkiem, ognisko, dzwonnica. Na koniec, wokół żłóbka, rozlokowano figury.
– Sama szopa, gdzie schronienie znalazła Święta Rodzina to budowla o wymiarach 3,5 m szerokości oraz 2,5 m wysokości – podaje pan Hubert. – Przed stajenką umieszona została figura św. Bartłomieja Apostoła, jednego z patronów drewnianej świątyni oraz hasło: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i Apostolski Kościół” łączące Apostoła z hasłem nowego roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Po raz dwunasty stajenka rozbudowywana została także o nawę boczną – prawą. – Po raz drugi jest to naturalnej wielkości makieta Groty Narodzenia -mówi pan
– Po stronie lewej jak zawsze ustawiona została wysoka, 9,5-metrowa, choinka. Przy choince znajduje się również wystawa II Regionalnego Konkursu Szopek.
– Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa na dzieci przed stajenką znów czekają osiołek i wielbłąd – dopowiada pan Hubert.
Tradycyjnie prezentacja stajenki ma miejsce podczas pasterki. Po północy, w harmonii z poszczególnymi wersami kolędy „Cicha noc” zapaliły się światła – odsłaniając poszczególne jej elementy.
***
Borecką tradycją są nabożeństwa, jasełka i koncerty kolęd organizowane przed stajenką przez cały styczeń.
– 6 stycznia (piątek), godz. 15.00 – nabożeństwo dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (III Zakonu św. Franciszka) połączone ze spotkaniem opłatkowym w klasztornym refektarzu,
– 8 stycznia (niedziela), godz. 14.00 – nabożeństwo dla dzieci oraz jasełka dzieci szkoły podstawowej w Borkach Wielkich,
– 13 stycznia (piątek), godz. 20.00 – wieczór franciszkański dla młodzieży,
– 15 stycznia (niedziela), godz. 15.00 – nabożeństwo dla młodzieży,
– 21 stycznia (sobota), godz. 15.00 – Msza św. dla parafialnych zespołów Caritas, lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów Caritas Rejonu Kluczborskiego,
– 22 stycznia (niedziela), godz. 15.00 – parafialne kolędowanie,
– 29 stycznia (niedziela), godz. 15.00 – nabożeństwo dla Mniejszości Niemieckiej.
Stajenkę można podziwiać do 2 lutego – codziennie od porannej mszy św. o godz. 6.30 do godz. 19.30, od 25 grudnia 2022 roku.
Niestety, że względu na kryzys energetyczny oświetlona będzie tylko w okresie od 25 grudnia do 8 stycznia. Od 9 stycznia oświetlenie stajenki będzie możliwe po wizycie na furcie klasztornej.
MK
Zdjęcia Hubert Imiołczyk