Pilotaż realizowany był przez Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie, Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Oleśnie. Partnerami w projekcie były także szkoły ponadpodstawowe działające na terenie powiatu oleskiego.
Projekt „Nowe spojrzenie – nowe możliwości – spojrzenie w przyszłość” składał się z kilku elementów.
– Jednym z nich było umożliwienie pełnoletnim uczniom rejestracji w naszym Powiatowym Urzędzie Pracy jako osób poszukujących pracy – mówi Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie. – Szkolni doradcy zawodowi zatrudnieni w projekcie przeprowadzili z młodzieżą zajęcia warsztatowe w zakresie aplikowania o pracę i prowadzenia rozmów z przyszłymi pracodawcami.
Kontakty pomiędzy pracodawcami a uczniami umożliwił stworzony w ramach pilotażu portal internetowy „Spojrzenie w przyszłość”, który zaczął funkcjonować od marca 2022 roku.
– Dzięki portalowi uczniowie oraz pracodawcy mieli możliwość zgłoszenia wzajemnego zainteresowania – tłumaczy Maciej Flank. – Uczeń na podstawie dostępnych na platformie informacji mógł polubić daną firmę, a pracodawca zapoznać się z „kartą kariery” ucznia. Wypracowane w pilotażu nowoczesne metody i techniki kojarzenia pracodawcy i przyszłego pracownika mają pomóc młodym ludziom w efektywnym poszukiwaniu miejsca pracy po ukończeniu szkoły, pracy sezonowej lub dorywczej w lokalnych firmach.
W czasie konferencji komplementów pod adresem pilotażowego projektu nie szczędzili jego partnerzy.
– Ten projekt daje młodzieży szansę i siłę na to, by mogli podejmować odważne decyzje – mówi Hanna Franczak, zastępca dyrektora Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. – Dzięki tej platformie nie są oni już tak przerażeni i nie boją się podjąć tego pierwszego kroku zawodowego. Ona też pokazuje, że pracy wcale nie trzeba szukać daleko. Jest tu na miejscu, a tu jest bezpiecznie, tu jest dom, rodzina przyjaciele…
– W tym projekcie chodziło głównie o to, by zbliżyć środowiska pracodawców i uczniów i to się udało – kontynuuje Jolanta Górka, dyrektorka Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogiczną w Oleśnie. – Mamy naszą powiatową platformę, która jest dedykowana dla młodych ludzi, którzy za chwilę będą szukać pracy. Musimy iść z duchem czasu, bo młodzież w dzisiejszych czasach z takiej właśnie formy komunikacji najchętniej i najczęściej korzystają.
– Ten portal to tak naprawdę początek, można go udoskonalać, poszerzać spektrum jego działania – zauważa starosta Roland Fabianek. – Zawarte w nim informacje stanowią rękojmię szkoły i doradcy zawodowego oraz dają gwarancję, że osoba aplikująca na portalu jest dobrze sprofilowana. Ponadto platforma może być pomocna przy prognozowaniu kierunków nauczania w szkołach ponadpodstawowych, szczególnie w szkołach zawodowych i technikach. Natomiast uczniowie korzystając z portalu poznają lokalny rynek pracy, jego uwarunkowania, co może im pomóc w odpowiednim wyborze szkoły, a potem miejsca pracy.
Wątpliwości co do tego, że to dobry kierunek nie ma również Radosław Gliński, dyrektor zarządzający firmami Nestro, Netecs i Elektromatik w Starym Oleśnie.
– Stworzona w ramach pilotażu platforma internetowa to dobre narzędzie uzupełniające dla istniejących portali ogólnopolskich – mówi Radosław Gliński. – Natomiast przewaga tej platformy nad innymi wynika z tego, że daje ona pracodawcy możliwość poznania merytorycznie przygotowanych przez szkolnych doradców zawodowych oraz psychologów informacji na temat możliwości, zdolności i predyspozycji ucznia czy absolwenta, który będzie aplikował o pracę. Druga ważna kwestia to możliwość wzajemnego poznania się pracodawców i młodych, poszukujących pracy ludzi właśnie poprzez platformę. Nie zawsze młodzież wie, jakie firmy istnieją na lokalnym rynku pracy. Znane są duże marki, ogólnopolskie, światowe, ale czasami zapomina się, że na miejscu są zakłady, które mogą zaoferować dobrą i dobrze płatną pracę. W projekt zaangażowaliśmy się od samego początku i do tej pory kilkudziesięciu uczniów obejrzało nasz profil na portalu, a kilkunastu podjęło z nami współpracę w okresie letnim w ramach prac sezonowych.
***
Organizatorem konferencji był Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie, który reprezentowali: dyrektor Maciej Flank, zastępca dyrektora Grażyna Kiełbus, koordynator projektu Maria Karmolińska kierownik Centrum Aktywizacji zawodowej w PUP Olesno oraz pracownicy biorący udział w pilotażu.
Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Pracy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
MK
Zdjęcia Starostwo Powiatowe w Oleśnie