Film „Św. Anna Olesno – wirtualny videospacer” to najnowsza i najprawdopodobniej jedyna pod względem treści oraz dostępnej rozdzielczości 4K produkcja o oleskim unikatowym zabytku.
– To już mój trzeci film, w którym kościół świętej Anny gra główną rolę – rozpoczyna opowieść pochodzący ze Świercza autor filmu Mateusz Pawełczyk, który jest inicjatorem oraz prezesem zarządu Stowarzyszenia Opowiadamy. To też członek rady Światowego Kongresu Ślązaków. Swoją działalnością rozwija społeczeństwo obywatelskie, edukuje oraz tworzy. Jest realizatorem projektów społecznych: „Suchy Utopek”, „Opowiadane Dziedzictwo”, który został uznany przez Narodowe Centrum Kultury za jedno z dziesięciu najlepszych w kraju. Przygotował publikację będącą zbiorem legend z Ziemi Oleskiej. To ponadto autor tablic i folderów o historii Świercza. Rzecznik używania języka śląskiego. Autor filmów, w których prawie zawsze umieszcza lokalne wątki i promuje małą ojczyznę.
Pierwszym filmem Mateusza Pawełczyka poświęconym oleskiemu zabytkowi jest relacja z obchodów 500-lecia kościoła.
– Nieskromnie powiem, że w dwie osoby przebiliśmy ekipę TVP, która nie zdołała zrealizować nagrań mimo obecności na miejscu – mówi Mateusz Pawełczyk. –
W kolejnej produkcji, rok później, skupiłem się na ujęciach powietrznych, pokazujących rzesze pielgrzymów zmierzających do kościoła. Były też filmy fabularne realizowane wraz z moim Stowarzyszeniem Opowiadamy, w których kościół ten odgrywał ważną rolę. To film o wojnie z 1921 roku, a nosi tytuł „Kim byłem, jestem, będę”.
Te produkcje Mateusz Pawełczyk realizował z własnej inicjatywy i ze swoich środków. Najnowsza, która ukazała się przed paroma dniami na YouTub’ie, została zrealizowana na zlecenie Urzędu Miejskiego – w ramach promocji prac konserwatorskich w kościele dofinansowanych z Unii Europejskiej.
– Muszę jednak przyznać, że środki przeznaczyłem głównie na odpowiedni sprzęt i logistykę, by jak najlepiej pokazać nasze lokalne dziedzictwo – kontynuuje twórca filmu.
Film zaczął „powstawać” tuż przed odpustem, czyli w lipcu 2022 roku.
– Pierwsze parę godzin nagrywania to montaż ostatnich części ołtarza wracającego z renowacji – opisuje Mateusz Pawełczyk. – Sam odpust to trzy dni zdjęciowe, po dniu na ujęcia wewnątrz kościoła oraz dronem z powietrza. Poza tym wyjazd do Krakowa, by pokazać renowację ambony w trakcie prac. Do tego doliczyć należy godziny spędzone z Wrocławską Pieszą Pielgrzymką, która gościła u świętej Anny. Kolejne na wywiadach z paniami konserwatorkami.
Po tym wszystkim dni i godziny montażu, nagrania lektorskie, poprawki, tłumaczenia, ostatnie szlify. Jak mówi Mateusz Pawełczyk, nie obyło się bez problemów technicznych, ale to już poszło w niepamięć. Warto za to dodać, że Świercze, z którego pochodzi Mateusz Pawełczyk – obok Wojciechowa – jest jedną z dwóch wiosek w gminie, które opiekują się zabytkową świątynią.
– Ze Świercza pochodzi też Daniela Gurok, która jest tłumaczką i lektorką wersji niemieckiej filmu – dodaje Mateusz Pawełczyk. – Dla mnie jako aktywisty promującego używanie języka śląskiego brakuje tylko zlecenia wersji śląskiej, ale kto wie – może kiedyś.
Mateusz Pawełczyk chciał, by był to film nieco inny niż dotychczasowe. Miał jednak świadomość tego, że nie może uniknąć historii miejsca.
– Nie tylko dlatego, że uwielbiam promować lokalne dzieje, ale trzeba pamiętać, że film trafi zarówno do mieszkańców, którzy już wiele o kościele wiedzą, ale również do osób, które będą miały z tym obiektem styczność po raz pierwszy – mówi. – Każdą z tych grup warto byłoby zadowolić i zaciekawić! Tak więc zachęcam do obejrzenia filmu również znawców kościoła. Po renowacji zyskał on nowe oblicze, o którym opowiadają osoby, które nad tym przywróceniem dawnego blasku pracowały.
Film „Św. Anna Olesno – wirtualny videospacer” można znaleźć na stronie parafii Olesno oraz na YouTube Urzędu Miejskiego w Oleśnie pod tytułem „Kościół św. Anny w Oleśnie – spacer po zabytku – POMNIK HISTORII z 2018 rok”.
Film powstał z inicjatywy parafii Olesno z proboszczem Walterem Lenartem na czele oraz Urzędu Miejskiego w Oleśnie, który reprezentowała Małgorzata Pach, kierująca Wydziałem Spraw Europejskich i Promocji Gminy.
MK
Zdjęcia archiwum prywatne