Rok 2023 to przede wszystkim kolejny okres wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju realizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Górna Prosna”.
Na cztery nabory z zakresów: rozwój drobnej przedsiębiorczości – liczba nowych podmiotów gospodarczych, rozwój wielofunkcyjnej i nowoczesnej infrastruktury turystycznej, sportowo-rekreacyjnej i kulturalnej oraz miejsc spotkań, na wsparcie kapitału społecznego oraz promocję obszaru i ochrony dziedzictwa lokalnego stowarzyszenie przeznaczyło 596 652,84 zł.
– Wpłynęło 18 wniosków – informuje Katarzyna Tracz, specjalista ds. koordynowania projektów, animacji lokalnej i współpracy w LGD „Górna Prosna”.
Kolejne statystyki przedstawiają się równie dobrze: od początku wdrażania LSR podpisano w sumie 97 umów, a ich łączna kwota opiewa na ponad aż 7 mln zł. W 2023 roku została napisana oraz pozytywnie oceniona przez Urząd Marszałkowski Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027.
– Nasze działania to jednak nie tylko PROW – kontynuuje Katarzyna Tracz. – Po raz kolejny udało nam się z sukcesem zrealizować dwa projekty.
Październik był czasem konkursu kulinarnego „Smaki Górnej Prosny 2”, którego podsumowanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu
i Rekreacji w Rudnikach. – Pachniało tam pysznym jedzeniem – mówi Katarzyna Tracz. – Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie. Potrawy były przepyszne, stoły pięknie udekorowane. Panie pokazały się z jak najlepszej strony. Cudne obrusy, zastawy z historią oraz opowieści o potrawach.
Jesienią ukazała się gra planszowa „Nurtem od źródełka”, w której znaleźć można odpowiedzi na m.in.. na takie pytania jak: Jaką nazwę nosiło nieistniejące kino w Gorzowie Śląskim? Co łączy Bugaj Nowy z amerykańską armią? Kim był Gerard Nikiel czy też jak nazywał się zakład motoryzacyjny w Praszce? – To kolejna gra związana z terenem LGD „Górna Prosna” – zaznacza Katarzyna Tracz. – W 2022 roku oczami najmłodszych przenosiliśmy się w świat legend, grając przy tym w memory ze zdjęciami z konkursu plastycznego zrealizowanego dla naszych dzieci. W 2023 powstała gra planszowa „Nurtem od źródełka”, która jest skarbnicą wiedzy o naszym terenie. Ciekawi ludzie, przyroda, historia to tylko trzy z pięciu kategorii, w których łącznie Gra ma nie tylko walor edukacyjny i rozrywkowy. Młodzież i dzieci w nią grający wzmacniają tożsamość z miejscem, w którym żyją.
– Poznając nasz teren pozwolą trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z nim – zaznacza pani Katarzyna. – Dla młodych ludzi to krok ku włączaniu się życie społeczne, a w przyszłości do podejmowania inicjatyw służących rozwojowi tych ziem.
Gra została przekazana do bibliotek i ośrodków kultury. A to jeszcze nie wszystko… Na jej podstawie powstała gra wielkoformatowa, która dostępna jest w biurze LGD „Górna Prosna” w Sternalicach.
– Z chęcią będziemy ją udostępniać i dzięki temu na plenerze, na festynie rodzinnym, w szkole, w przedszkolu będzie można poskakać na plenerówce,
tak więc nurtem Prosny dopłynęliśmy do roku 2024 – dodaje Katarzyna Tracz.
LGD „Górna Prosna” ogłosiło również bożonarodzeniowy konkurs plastyczny na świąteczną kartkę.
– Takiego odzewu nie spodziewaliśmy się, na konkurs wpłynęły 233 kartki – podaje Katarzyna Tracz. – W każdą z nich włożone zostało serce i zaangażowanie dziecka. Przy tak wielkiej ilości prac naprawdę ciężko było wybrać tę jedną jedyną. Zdecydowaliśmy, że każdy z uczestników konkursu otrzymał lub otrzyma od nas mały upominek. Udało się już nam wręczyć kilkadziesiąt nagród głównych oraz wyróżnień w postaci naszych gier, zawędrowaliśmy do szkół i przedszkoli biorących udział w konkursie.
W konkursie zwyciężyła kartka przedstawiająca logo LGD w postaci bombki. Stworzyła ją Zofia Wieczorek z Dębiny. Jak mówią organizatorzy gratulacje należą się również Zuzanny Dutkiewicz z Wichrowa za pomysłowość oraz Janowi Kansikowi z Radłowa za przepiękny pejzaż rzeki Prosny.
– Szczególne podziękowania składamy również na ręce podopiecznych z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach, którzy poza konkursem przysłali do nas cudowne kartki – dodaje Katarzyna Tracz. 2023 rok to także rok jubileuszu – LGD świętowało 15-lecie istnienia.
W Gorzowie Śląskim odbyło się Walne Zgromadzenie Członków stowarzyszenia LGD „Górna Prosna”, w trakcie którego wybrano nowe stare władze. Zarząd na kolejną kadencję tworzą: Agnieszka Bachowska, Sylwia Kus, Joanna Bryś, Zbigniew Brodny, Jerzy Mruczek.
– Podpisaliśmy też umowę na realizację Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 – dopowiada Katarzyna Tracz. – Nie możemy się doczekać, co tym razem uda nam się razem zrealizować. Do rozdysponowania jest 1 562 500 Euro.
MK
Zdjęcia LGD „Górna Prosna”