Pierwsza w Polsce operacja endoprotezoplastyki stawu kolanowego z zastosowaniem innowacyjnego implantu Medacta GMK Sphere wykonana została w Nieborowicach w województwie śląskim. Miało to miejsce w lipcu 2022 roku. Rok później taka sama operacja została wykonana na oleskim oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej.
– To endoproteza nowej generacji – mówi Maciej Brzęczek, lekarz oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w oleskim szpitalu. – Co prawda jest droższa niż inne protezy, jest jednak warta swojej ceny. Po jej wszczepieniu dużo szybciej dochodzi się do sprawności fizycznej, dużo mniejszy jest też ból po zabiegu. Praktycznie następnego dnia pacjent może wstać i robić niemal wszystko. Implant Medacta GMK Sphere produkowany jest w Szwajcarii.
– W medycynie trzeba cały czas być na bieżąco – mówi doktor Maciej Brzęczek. – Kiedy dowiedzieliśmy się, ze operacje z wykorzystaniem tego implantu wykonywane są na Śląsku, to pomyśleliśmy czemu nie miałyby i w Oleśnie. Słowo zostało zamienione w czyn. – Nawiązaliśmy kontakt z profesorem
z kliniki pod Dortmundem, gdzie na co dzień wykonywane są tego typu zabiegi – kontynuuje doktor. – Przyjechał, przeszkolił naszą kadrę. Pierwsze cztery protezy założyliśmy pod jego okiem, a teraz robimy je już sami. Protezy te dedykowane są dla osób młodszych.
– To dużo bardziej oszczędny zabieg dla pacjenta – tłumaczy doktor Maciej Brzęczek. – Dzięki asymetrycznej wkładce nie trzeba zbyt mocno ingerować w kość. Obcinane jest 9 milimetrów chrząstki, to bardzo niewiele. Poza tym nie zmienia się osi kończyny. To wszystko ma przełożenie na rekonwalescencję i szybszy powrót do sprawności. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wraca się niemal do pełnej sprawności, takiej jak przed kontuzją kolana.
W oleskim szpitalu operacji z użyciem szwajcarskiego implantu w 2024 roku wykonanych zostało 10.
– To są zabiegi wykonywane na NFZ, tyle mieliśmy zakontraktowanych i tyle wykonywaliśmy – mówi doktor Maciej Brzęczek. – Oczywiście potrzeby są większe, bo coraz więcej osób i to także w młodym wieku ma problemy z kolanami i biodrami. Nie będę odkrywczy, jeśli powiem, że wpływ na to ma nasz tryb życia, w dużej mierze siedzący.
Z usług oleskiej ortopedii korzystają pacjenci nie tylko z powiatu oleskiego, Opolszczyzny, ale praktycznie z całej Polski.
– Od Szczecina po góry – mówi doktor. – W całej Polsce kolejki na „kolana”, „biodra” są długie, minimum rok, a czasem i więcej, u nas też tak jest.
Pacjenci szukają ośrodków z krótkim terminem oczekiwania, ale też dobrymi rekomendacjami. Oleska ortopedia znana jest z profesjonalizmu i coraz częściej jest świadomym wyborem pacjentów nawet z bardzo daleka. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 15 lat temu olescy ortopedzi byli pionierami i wykonali pierwszą na Opolszczyźnie artroskopię stawu biodrowego. Teraz ten zabieg wykonuje się praktycznie w każdym szpitalu na Opolszczyźnie.
– Rocznie wykonujemy 60 kolan z użyciem różnych protez, 150 bioder – podaje statystyki doktor. – Zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe. Musimy jednak trzymać się kontraktu z NFZ-em. Mamy takie, a nie inne limity i jak się kończą na dany rok, zazwyczaj we wrześniu, to zaczyna się zwalnianie tempa.
Ile w tym roku wykonanych zostanie zabiegów z użyciem nowoczesnego implantu Medacta GMK Sphere w Oleśnie, wiadomo będzie po podpisaniu kontraktu z NFZ-em.
– Oczywiście, chcielibyśmy by ten limit był jak najwyższy, zwłaszcza, że mamy ku temu możliwości i umiejętności – podsumowuje Maciej Brzęczek i dodaje, że ten implant powoli wchodzi już na rynek polski.
– Były Nieborowice, my, teraz te zabiegi zaczyna robić Łódź, Warszawa – kończy doktor.
MK