W sobotę, 12 lipca, do oleskiej policji wpłynęło zgłoszenie od świadka dotyczące wypadku drogowego, który miał miejsce w Wojciechowie na ulicy Kluczborskiej.
– Według zgłaszającego kierujący osobówką wjechał do przydrożnego rowu, zderzył się z ogrodzeniem posesji, prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu – informuje młodszy aspirant Marek Kotara, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie.
Policjanci ruchu drogowego natychmiast pojechali we wskazane miejsce, gdzie zastali 34-letniego mieszkańca powiatu oleskiego. Jego zachowanie jednoznacznie wskazywało, że może być pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło to, miał w organizmie ponad 3 promile!
Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że mężczyzna prowadząc audi a6 stracił nad nim panowanie, zjechał do rowu po przeciwnej stronie drogi i uderzył w betonowy płot. 34-latek został zatrzymany.
– Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, do którego się przyznał – kontynuuje rzecznik. – Teraz oprócz wysokiej grzywny, utraty uprawnień do kierowania, grożą mu nawet trzy lata więzienia. Dodatkowo odpowie za uszkodzenie ogrodzenia posesji.
Policja apeluje o rozsądek i przypomina, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne.
Przypomina również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi. Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.