W tym roku organizatorem gminnych dożynek były trzy sołectwa: Dalachów, Janinów i Odcinek.
– Dożynki to ta chwila, kiedy słowa podziękowania kierujemy do rolników – mówiła sołtyska Dalachowa Katarzyna Kałwak, która wspólnie z sołtysem Janinowa Mateuszem Kotem i sołtysem Odcinka Romanem Jabłońskim witała dożynkowych gości. – Praca na roli nie jest łatwa, w tym roku wyjątkowa trudna. Ostatnie doświadczenia z pandemii i wojny na Ukrainie dobitnie jednak pokazały jak jest ważna. Dziękujemy wam za zebrane plony, za wasze umiłowanie polskiej ziemi i polskiej tradycji.
O trudzie pracy na roli mówił również wójt Grzegorz Domański, który z rąk starostów dożynkowych Urszuli Gmyrek i Daniela Mencfela przyjął chleb wypieczony z tegorocznych plonów. Dary złożyło również koło pszczelarzy z Rudnik.
– Po trzech latach prób zorganizowania dożynek, spotykamy się w mojej rodzinnej miejscowości – w Dalachowie – mówił wójt. – Spotykamy się, by świętować i cieszyć się z zakończenia zbiorów. Czasu ważnego nie tylko dla rolników, ale i ludzi związanych z produkcją rolną. W tym trudnym dla całego świata okresie musimy i chcemy docenić starania i pracę tych, którzy są też producentami i przetwórcami żywności. Bardzo duża inflacja i niespotykany dotąd poziom wzrostu cen nawozów i paliw stawia rolników w bardzo trudnej sytuacji. Musimy zdać sobie sprawę z tego, ze każdy z nas jest konsumentem i problemy rolników są też naszymi problemami. Dziękujemy tym, dla których praca na roli jest dziś źródłem bardzo niepewnego dochodu, ale też swego rodzaju powołaniem. Niech tego chleba nikomu w naszej gminie nie zabraknie.
Gminne święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej, którą odprawił ksiądz Tomasz Turczyn, proboszcz parafii Dalachów.
Po niej przemaszerował barwny korowód z dożynkowymi koronami, który poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Ogniki” z gminy Pątnów.
Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła prezentacja koron dożynkowych i koszy przygotowanych przez sołectwa.
– W tym roku została wybrana jedna korona z sołectwa Mostki, która będzie reprezentować gminę na dożynkach wojewódzkich w Branicach – mówi Arkadiusz Spodymek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. – Pozostałe otrzymały wyróżnienia
Część artystyczną rozpoczął występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Ogniki”. Przyśpiewki dożynkowe zaprezentował zespół śpiewaczy Retrodal, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Dalachowie. Był też skecz w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Bieniec. Swoje pięć minut w pokazie wokalno-tanecznym mieli uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Formacja z mocą 77FM przedstawiła utwory religijne w nowoczesnych, a nawet porywających do tańca aranżacjach. Obecny był i zespół folklorystyczny „Rudniczanie”, który zaśpiewał wiązankę utworów ludowych. Na koniec Kapela z Ostrówka zagrała znane i lubiane utwory, które zachęciły pierwszych odważnych do tańca.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną, do której przygrywał zespół Two Boys.
Tekst i zdjęcia
MK