Utworzona strzelnica jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość i wykorzystuje laserowe symulatory (repliki) broni wyposażone w urządzenia laserowe klasy I emitujące niewidzialną wiązkę światła.
– Mamy klasy mundurowe w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, cyber klasę w ogólniaku przy ulicy Sądowej, będzie więc komu korzystać z tej strzelnicy, a może i młodzież z innych szkół zainteresuje się tym tematem – mówił w czasie otwarcia Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.
Wprowadzenie zajęć strzeleckich ma podnieść atrakcyjność prowadzonych przez szkoły zajęć i poszerzy ofertę edukacyjną o korzystanie z nowych technologii. Wspomagać będzie też proces edukacji dla bezpieczeństwa.
– W ten sposób chcemy formować w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności – kontynuował wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. – Nie chcemy uczyć robienia krzywdy, ale uczyć umiejętności posługiwania się bronią. Po to, żeby czuli oni odpowiedzialność za wspólnotę lokalna, za ojczyznę.
Strzelnica przeznaczona jest do nauki i doskonalenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią oraz realizacji strzelań o urozmaiconym stopniu skomplikowania, na różnych wirtualnych odległościach, z postaw strzeleckich: leżąc, klęcząc, stojąc.
Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu, a przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.
Strzelnica posiada wyposażenie i oprogramowanie do zautomatyzowanego, sieciowego zorganizowania strzelań (zawodów, rozgrywek strzeleckich) w ramach współzawodnictwa między użytkownikami tych samych urządzeń;
Wartość inwestycji wyniosła 196.202,20 zł, w tym dotacja celowa środków finansowych Ministerstwa Obrony Narodowej to 155.000,00 zł (79%).
Ze strzelnicy wirtualnej w Oleśnie będą korzystać: uczniowie wskazanych przez gminę Olesno szkół prowadzących działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, wskazane przez gminę organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa oraz inne podmioty (osoby) upoważnione przez Gminę Olesno.
Już wiadomo, że w pierwszej kolejności ze strzelnicy będą korzystać klasy mundurowe z ZSEiO oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich realizujący ministerialny program cyber.mil z klasą. Dlatego też podpisane zostały porozumienia pomiędzy gminą Olesno a tymi szkołami, które uprawniają je do nieodpłatnego użytkowania strzelnicy.
Strzelnica wirtualna w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. księżnej Jadwigi Śląskiej w Oleśnie została utworzona przez gminę Olesno w ramach Konkursu Ministra Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022” na realizację zadań związanych z utworzeniem wirtualnych strzelnic umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.
MK
Zdjęcia FotoDedyk
Witam,
Dlaczego strzelnica wirtualna powstała w Szkole Podstawowej ?
Od kiedy szkoła podstawowa ma za zadanie uczyć posługiwania się bronią ?
Dzieci mają już wystarczająco przemocy w grach zainstalowanych na telefonach komórkowych, po co im to jeszcze w szkole?
Jeśli gmina chciała coś takiego zorganizować ( a musiała np. zainwestować powierzone środki na obiektach których jest właścicielem) to czemu nie zaistalowała takiej strzelnicy w Urzędzie Gminy ?
Dlaczego osoby z całego miasta/ powiatu mają przyjeżdzać do szkoły na zajęcia? Co szukają obce osoby (niezależnie czy uczniowie innych szkół czy dorośli) na terenie szkoły podstawowej? Jeszcze nie tak dawno nawet rodzice nie mogli wchodzić do szkoły a teraz już wszyscy?
Coś niedobrego się z nami dzieje, że na takie rzeczy pozwalamy.
Wstyd