Nadleśnictwo Olesno przygotowało ponad 3-hektarowy Oleski Las Integracji Lokalnej, do zasadzenia którego zaprosili wolontariuszy: samorządowców, policjantów i strażaków, myśliwych i seniorów, księdza proboszcza, harcerzy, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a nawet przedstawicieli firmy budującej niedaleko lasu oleską obwodnicę. W związku z budową tej drogi ekspresowej S11 trzeba było wyciąć 100 hektarów lasów, stąd tak ważne są nowe zalesienia.
– Kiedy wycina się drzewa, ludziom od razu rzuca się to w oczy, a mało kto zauważa nowe nasadzenia lasów – mówi Dariusz Kowalczyk, rzecznik Nadleśnictwa Olesno. – Skoro pozyskujemy drewno, to też sadzimy nowe lasy. Rokrocznie Nadleśnictwo Olesno sadzi około miliona sadzonek w ramach wymiany pokoleń lasów. Trzeba też wiedzieć, że potrzeba trzech pokoleń leśników, by wyrósł las.
– By pokazać, jaka to mrówcza i często niezauważana praca, do sadzenia lasu zaprosiliśmy wolontariuszy – kontynuuje Dariusz Kowalczyk. – Tak naprawdę czasu na zalesienie jest niewiele. Miesiąc, góra półtora wiosną i tyle samo jesienią.
Oleski Las Integracji Lokalnej powstaje przy uroczysku Siedem Źródeł. Jego sadzenie rozpoczęło się wiosną.
– Wówczas do akcji zaprosiliśmy samorządowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli różnych instytucji i stowarzyszeń – wylicza rzecznik. – Wspólnymi siłami zalesiliśmy prawie hektar. Głównie sosną, chociaż też głogiem, bukiem…
Druga odsłona tej akcji miała miejsce teraz – jesienią. Tym razem Nadleśnictwo Olesno do udziału w niej zaprosiło głównie dzieci i młodzież. Las sadzili przedstawiciele PSP nr 1 w Oleśnie, PSP nr 2 w Oleśnie, PSP nr 3 w Oleśnie, PSP w Kozłowicach, ZS w Oleśnie, ZSEiO w Oleśnie, ŚDS w Sowczycach, WTZ w Oleśnie oraz olescy harcerze. W sumie 260 wolontariuszy posadziło 15 tys. sadzonek, zalesiając w ten sposób kolejne ponad 2 hektary.
– Uczniowie, którzy sadzili las, będą mogli obserwować rozwój tego drzewostanu już jako dorośli ludzie, może nawet przyprowadzą do „swojego” lasu swoje dzieci, żeby pokazać: „Ten las sadziłem w dzieciństwie” – mówi Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno. – To była również dobra lekcja. Dzieci i młodzież mogli w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca w lesie. Każda grupa była prowadzona przez edukatorów z naszego nadleśnictwa, więc obsługa edukacyjna z naszej strony była profesjonalna i ciekawa.
MK
Zdjęcia Zuzanna Kośla, Maksymilian Dobosz