Róże Olesna to najważniejsze gminne nagrody, które przyznawane są zawsze w czasie Dni Olesna.
W tym roku była tylko jedna laureatka Róży – dr hab. Małgorzata Podzielny. – Serdecznie dziękuję za to bardzo miłe wyróżnienie – mówiła laureatka. -Dziękuję tym, którzy mnie nominowali i tym, którzy na mnie głosowali. Olesno to moje miasto. Tutaj chodziłam do szkoły podstawowej nr 3, ukończyłam szkołę muzyczną I stopnia. Tutaj przez wiele lat śpiewałam w scholii kościelnej. Potem na jakiś czas wybyłam, żeby zdobywać edukację i dalsze doświadczenie. Wróciłam i od paru ładnych lat znów jestem związana z Olesnem. Można powiedzieć, że jeszcze bardziej, tu są moi najbliżsi.
Laureatka odniosła się również do swojego zawodu, do swojej wielki pasji, jaką jest muzyka chóralna.
– Jest tyle pięknej chóralnej muzyki na świecie – kontynuowała Małgorzata Podzielny. – Pisanej na chóry: chłopięce, dziewczęce, młodzieżowe, czyli te, którymi się zajmuję na co dzień. Chciałabym tą muzyką cieszyć, wzruszać jak największą grupę ludzi. Mam nadzieję, że dla mojego miasta, mojej społeczności będę mogła coś zdziałać.
Małgorzata Podzielny przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 7 lat – od gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej I stopnia w Oleśnie. Kontynuowała edukację
w Szkole Muzycznej II stopnia w Częstochowie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Edukacji Muzycznej w klasie dyrygowania oraz Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy. Jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru „Con Brio” w Szkole Muzycznej I stopnia we Wrocławiu, Chóru Chłopięcego i Chóru Dziewczęcego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, kieruje Zespołem Wokalnym „Rondo”, który jest laureatem ok. 60 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. W 2010 r. uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2020 r. stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Fascynację tą dziedziną sztuki potrafi umiejętnie zaszczepiać
w młodym pokoleniu. Jest kierownikiem naukowym Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konferencji Praca z chórem dziecięcym, których efektem jest jej działalność publicystyczna: dwa tomy „Praca z chórem dziecięcym” oraz wydana wcześniej książka „Kształtowanie postawy artystycznej młodego chórzysty”. Wielokrotnie zdobywała nagrody dla najlepszego dyrygenta podczas konkursów chóralnych, 40 nagród indywidualnych, m.in. odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Brązowy Krzyż Zasługi, Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– To że, muzyka potrafi nazwać nienazwane i przekazywać niepoznawalne, mogliśmy się wielokrotnie przekonać dzięki obcowaniu z autentycznym dziełem sztuki chóralnej pod jej batutą podczas koncertów w naszym mieście oraz warsztatów przy Szkole Muzycznej oraz przy Parafii Rzymskokatolickiej Bożego Ciała w Oleśnie – mówiła przybliżając sylwetkę nagrodzonej Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego. – W Oleśnie jest dom i rodzina Małgorzaty Podzielny, tu jest jej serce. Nasze Olesno rozsławia w kraju i poza jego granicami.
Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże
Pierwszy z medali „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” odebrała Maria Kurpiel, która od 20 lat nieprzerwanie jest sołtysem Borek Wielkich. Swoją funkcję traktuje jako odpowiedzialne zadanie i wielki obowiązek. Mieszkańcy zawierzają jej sprawy życia codziennego, ponieważ wiedzą, że mogą polegać na swoim przedstawicielu
w myśl znanego przysłowia „Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże”.
Dzięki staraniom pani Marii Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Borki Wielkie, w którym pełni funkcję zastępcy prezesa, zrealizowało wiele projektów, pozyskując przy tym różne środki finasowania. To zaowocowało nowymi drogami, chodnikami, parkingami, poprawą oświetlenia, wyremontowaniem kapliczki Serca Jezusowego, altany, powstaniem Izby Tradycji Śląskiej, wydaniem kilku publikacji o historii i tradycji Borek Wielkich.
Pani sołtys animowała wiele imprez kulturalno-sportowych jak „Boreckie dzieci tańczą i śpiewają”, „Na boreckiej scenie”, „825 lat Borek Wielkich widziane oczami dzieci”, „Boreckie dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze”, „Aktywnie wracamy do normalności”, Święto Piernika o zasięgu regionalnym. Ponadto realizowała wiele projektów w ramach współpracy polsko-czeskiej z partnerskimi dla Borek Wielkich czeskimi Oticami.
Bez pana Józka nie ma odpustu
Medal odebrał również Józef Drong, któremu zawsze dobrze było w świecie kabelków, lamp i lampeczek, wzmacniaczy i głośników. Jako dziewiętnastolatek samodzielnie skonstruował mikrofon i głośnik wykonany z wiadra. Fascynacja radiotechniką i elektromechaniką uczyniła go nadwornym nagłośnieniowcem wszystkich uroczystości parafialnych, a także imprez kulturalnych.
Jego talent został dostrzeżony podczas wizyty kolędowej ówczesnego proboszcza oleskiej parafii ks. Antoniego Kalei. Pierwszy raz wykonał nagłośnienie odpustu św. Anny w Oleśnie 50 lat temu. Dzięki jego pomysłowości i pracowitości pątnicy mogli wyraźnie usłyszeć głos kapłana i śpiew liturgiczny. Od tego czasu obsługuje wszystkie okoliczne odpusty, a także uroczystości Bożego Ciała, Wszystkich Świętych, festyny, dożynki i wiele innych imprez. W Oleśnie utarło się przysłowie „Bez pana Józka nie ma odpusta”.
Dyrektor „Lotnika” i wicekurator
Medalem uhonorowany został również Marek Leśniak, który nie tak dawno był żegnany przez młodzież „Lotnika” ze łzami, gdy odchodził na stanowisko Opolskiego Wicekuratora Oświaty.
Marek Leśniak przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora liceum ze 145-letnią tradycją i historią, które przez te lata ukończyło około 3,5 tysiąca absolwentów. Budynek szkoły i jego otoczenie uzyskało nowoczesną formę w wyniku rozbudowy obiektu o nowe skrzydło oraz wyremontowaniu starego gmachu, zbudowaniu obszernej, nowoczesnej hali sportowej z zapleczem, bardzo estetycznym zagospodarowaniu terenu szkoły z motywem śmigła samolotu na biało-czerwonej szachownicy. Utworzył drugą w historii tej placówki Szkolną Izbę Tradycji – prawdziwe mini muzeum.
Szkoła, którą kierował wyróżniała się w środowisku wysokimi wynikami nauczania, niemal 100% zdawalnością matur oraz wysokimi lokatami w konkursach przedmiotowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim a także międzynarodowym.
Dyrektor, a od niedawna wicekurator przez 18 lat pełnił funkcję Radnego Rady Miejskiej w Oleśnie szczególnie dbając o rozwój swoich rodzinnych Borek Wielkich. Jego wielką pasją jest taniec towarzyski toteż był współorganizatorem 9 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego i Grand Prix Seniorów, a także Turnieju Tańca o Puchar Dyrektora Szkoły.
KM
zdj.: UM Olesno