– Jestem w ósmej klasie, stoję przed wyborem szkoły i tego, co chcę robić w życiu – mówi Paulina Omietańska. – To dzisiejsze spotkanie z absolwentami, którzy chodzili do tej samej szkoły co ja, otworzyło mi oczy. Już wiem, że z nawet takiego małego miasta jak Olesno można ruszać w świat. Studiować we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie. Najważniejsze to mieć pasję i nie zrażać się krytyką innych. I tak zrobię.
To właśnie dla ósmoklasistów dedykowany był dzień z absolwentem. Chociaż możemy zdradzić, że pierwotnie zamysł był inny…
– Chciałam namówić uczniów do większej aktywności czytelniczej – mówi Aleksandra Świtała-Harciarek, nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Oleśnie. – Postanowiłam zaprosić naszego absolwenta, który jest magistrem filologii polskiej. Wykłada na wyższej uczelni w Krakowie, uczy też języka polskiego obcokrajowców.
Szybko jednak okazało się, że „Dwójka” ma wielu absolwentów, którzy osiągnęli zawodowy sukces. I ich życiowe wybory mogą być przykładem dla ósmoklasistów. I koniec końców spotkanie z nimi zorganizowane zostało w ramach zajęć z doradztwa zawodowego.
– Już wiemy, że nie może to być ostatni raz – mówi Katarzyna Jurczyk, nauczycielka prowadząca m.in. zajęcia z doradztwa.
Mało powiedzieć, że spotkania były ciekawe, były inspirujące. Absolwenci wspominali szkolne czasy, opowiadali o tym, jak potoczyło się ich życie. Omawiali swoją ścieżkę kariery zawodowej.
– Było o pisarstwie, aktorstwie, marketingu, inżynierii, muzyce, a to wszystko połączyło jedno słowo – pasja – mówią nauczycielki. – I to właśnie było główne przesłanie. Jeśli wybierzesz zawód, który będzie twoją pasją, nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia.
Pisarz, dziennikarz i muzyk
Na pierwszy ogień poszedł Michał Drab, który „Dwójkę” ukończył trzynaście lat temu.
– To szmat czasu, ale mimo to cały czas jestem bardzo emocjonalnie związany z nią – mówi pan Michał i dodaje, że po przekroczeniu jej progów wspomnienia odżyły.
– „Dwójka” ukształtowała mnie na wielu płaszczyznach i po tych kilkunastu latach cieszę się, że mogłem wejść w rolę absolwenta i skonfrontować swoje doświadczenia z młodym pokoleniem – dodaje Michał Drab, który na co dzień jestem nauczycielem gry na gitarze i produkcji muzyki.
Oprócz tego pisze dla trzech portali muzycznych oraz prowadzi własny podcast o tematyce muzycznej. Jest też pisarzem. Jego najnowsza powieść zatytułowana „Anioł Krwi” ukaże się na wiosnę, a miejscem akcji jest Olesno i okolice.
– Praca z młodzieżą i dziennikarstwo to moje główne aktywności, a pisanie książek jest swego rodzaju dodatkiem – tłumaczy Michał Drab.
Filolog uczący obcokrajowców
Marek Stróżyk „Dwójkę” ukończył w 2010 roku. Później był oleski ogólniak i filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
– To właśnie w „Dwójce” zainteresowałem się językiem polskim, miałem lekcje z cudowną panią Dagmarą Staniszewską, świetnie prowadzone, były jak magnes, wciągały – mówi absolwent. – W ogólniaku wybrałem profil polski-historia. Wydawało mi się, że bardziej pójdę w kierunku historii, a jednak polski wygrał. Znów trafiłem na fantastyczne polonistki – panie Małgorzatę Bugaj i Wiolettę Wojczyszyn.
Pan Marek obecnie jest nauczycielem języka polskiego i etyki w jednej z prywatnych szkół w Krakowie. Uczy też języka polskiego jako obcego. Ponadto wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym. Jest też poetą.
– Wbrew pozorom polonistyka daje wiele możliwości, można być lektorem, nauczycielem, korektorem, miałem nawet praktyki pod kątem dziennikarstwa w RMF-ie Classic – kontynuuje absolwent i zaznacza, że gdyby jeszcze raz miał podejmować życiowe decyzje dotyczące życia zawodowego, to nie zmieniłby ich.
– Praca daje mi dużo satysfakcji, to fajne doświadczenie móc uczyć naszego ojczystego języka obcokrajowców ze Wschodu, ale też Hiszpanii, Francji czy nawet Wybrzeża Kości Słoniowej – dodaje pan Marek.
Kobieta inżynier
Absolwentką z rocznika 2006 jest Karolina Kur, która ukończyła inżynierię środowiska na Politechnice Częstochowskiej, a obecnie jako inżynier projektu pracuje w firmie Nestro w Starym Oleśnie.
– Jestem jedyną kobietą w dziale technicznym, który zajmuje się projektowaniem instalacji odpylania w przemyśle drzewnym, w sortowniach odpadów oraz produkcją filtrów i wentylatorów – mówi pani Karolina, której kariera w Nestro rozpoczęła się od praktyk i pracy wakacyjnej.
– Nie żałuję swojego wyboru i pewnie, gdybym drugi raz przed nimi stanęła, to ponownie wybrałabym politechnikę, praca inżyniera daje mi dużo satysfakcji – dodaje absolwentka, która również ma ogromny sentyment do „Dwójki”.
– Czasem ją odwiedzam, moi rodzice pracują w tej szkole, ale w tej roli jest po raz pierwszy, to miłe spotkanie – kończy Karolina Kur.
Marketingowiec i aktor
Łukasz Wiatr „Dwójkę” kończył…
– Dobre pytanie, osiem, dziewięć lat temu, muszę sprawdzić – zastanawia się absolwent, ale co do tego, że to był fantastyczny czas w jego życiu nie ma wątpliwości.
– To właśnie tu, dzięki moim mentorkom – paniom Dagmarze Staniszewskiej i Oli Świtale-Harciarek narodziła się moja pasja to teatru i filmu – mówi pani Łukasz. – W kole teatralnym „Maska” stawiałem pierwsze kroki na scenie, a dziś po kilku latach przychodzę i mówię, jak spełniać marzenia i się w tym nie zatracić.
Łukasz Wiatr studiuje komunikację wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako marketingowiec pracuje w agencji Artefakt. Jest też specjalistą do spraw promocji reklamy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Do tego jest wiceprzewodniczącym Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego.
– Małymi krokami szedłem do przodu, każde kolejne spotkania z ludźmi otwierały mi kolejne drzwi – opisuje swoją drogę. – Staram się na co dzień spełniać zawodowo. Moim światem jest marketing, a moją największą pasją aktorstwo.
Jak podkreśla absolwent do niego droga też nie była łatwa. Zaczynał jako statysta, później były epizody, aż w końcu pierwszy plan. Na swoim koncie ma już role w „Pierwszej Miłości” „Policjantkach i Policjantach” czy „Sprawiedliwych Wydział Kryminalny”.
– W tym świecie nie jest łatwo się przebić, ale nie jest to niemożliwe, jak bardzo czegoś się chce, to ciężką pracą można to osiągnąć – kończy Łukasz Wiatr.
MK
Zdjęcia PSP nr 2 w Oleśnie