– W pobliskich gospodarstwach hoduje się kozy, owce czy konie. Pani zdecydowała się na mało jeszcze znane u nas alpaki, dlaczego?
– Alpaki zafascynowały mnie z kilku powodów. Po pierwsze: uwielbiam zwierzęta. Po drugie: moją pasją jest szycie, a właściwości włókna alpak są bardzo wyjątkowe. I to właśnie ich wełną od dawna się interesowałam. W końcu, po trzecie: dobroczynny wpływ z przebywania w towarzystwie alpak zasługuje na szczególną uwagę. Jestem mamą 4 dzieci, z czego trójka to wcześniaki, którzy korzystali z pomocy wspomagania rozwoju. Zwierzęta te zafascynowały mnie szczególnie właśnie ze względu na alpakoterapię. Gdy do tego dodać możliwości naszego gospodarstwa: łąki, stare, lecz piękne budynki po naszych dziadkach, okoliczności przyrody, to nie wykorzystanie tych sprzyjających warunków i tego co mi w duszy gra byłoby marnotrawstwem lub jak powiedzieliby co niektórzy „grzechem”.
– Na jakich zasadach funkcjonuje państwa gospodarstwo? Czy każdy może was odwiedzić?
– Prowadzimy spotkania indywidualne, rodzinne i grupowe. Mamy przygotowaną bogatą ofertę spotkań dla placówek szkolnych, przedszkolnych oraz innych grup. Organizujemy spotkania integracyjne, urodzinowe. Prowadzimy też spotkania terapeutyczne z wykorzystaniem elementów alpakoterapii dla wspomagania rozwoju osób z dysfunkcjami. Cały czas dbam o jakość tych spotkań, podwyższając swoje kwalifikacje. Biorę udział w szkoleniach, kursach, seminariach poświęconych hodowli alpak, behawioru alpak i alpakoterapii.
– Alpakoterapia? Co to takiego, wyjaśnijmy to pojęcie ?
– Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się również w rehabilitacji osób niepełnosprawnych jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne. Dotykanie i głaskanie alpak zmniejsza napięcie psychiczne i jest pomocne przy leczeniu ciśnienia tętniczego u pacjenta. Alpakoterapia wpływa korzystnie na wieloprofilowy rozwój dzieci i dorosłych w strefie poznawczej, emocjonalnej, społecznej i ruchowej. A szczególnie w przypadku osób z problemami behawioralnymi, zaburzeniami integracji sensorycznej, trudnościami z koncentracją, lękowymi czy z zaburzeniami z agresją.
– Oferują państwo wiele kreatywnych zajęć, proszę o przybliżenie naszym czytelnikom kilku z nich.
– Na spotkaniach, które się u nas odbywają goście doświadczają nie tylko kontaktu z alpakami, ale i z naturą, wsią, naturalnym cyklem przyrody. W sposób zabawny, w ciągłej interakcji z dziećmi i dorosłymi przemycam dawkę wiedzy o tym, jak traktować alpaki, jak się przy nich zachowywać. Szacunek do zwierząt i akceptacja ich natury oraz ich potrzeb jest bardzo ważna. Alpaki chociaż wyglądem przypominają przytulnego misia nie są zabawkami. Wszyscy, którzy u nas już byli wiedzą, że ich dobrostan przekładam ponad ilość spotkań z gośćmi. Dla placówek i spotkań zorganizowanych proponujemy warsztaty kreatywne w naszej tradycyjnej i oryginalnej stodole. Zależy nam, aby w takich naturalnych wnętrzach po emocjonującym spotkaniu z alpakami uruchomić wyobraźnię. Prace plastyczne i techniczne, które powstają są bardzo indywidualne. Nie podpowiadam wzoru i ścieżki ich wykonania. Zależy mi jedynie na wykorzystaniu naturalnych materiałów, które akurat daje nam przyroda w danym sezonie. Dlatego np. do zdobienia drewnianej główki alpaki wykorzystujemy wełnę naturalną, patyczki, liście, kwiaty, ziarna czy inne. Po spotkaniu takie prace są najlepszą pamiątką, którą uczestnicy zabierają do domu. Jakiś czas temu w naszej ofercie pojawiły się zdjęcia z alpakami, które wzbudziły duże zainteresowanie rodzin. Współpracujemy z kilkoma fotografami, a naszą zimową i świąteczną sesję robiliśmy z panią Joanną Hęcińską z Olesna. Zawsze też można umówić się ze swoim fotografem i przyjechać do nas po wcześniejszym umówieniu się na zdjęcia. Sama lub we współpracy z fotografem przygotowuję miejsca, gdzie można zrobić zdjęcia. Mamy śliczne zakątki w stodole i plenerze.
Pod koniec zeszłego roku pojawiły się u nas pierwsze kołdry z wełny alpak, które dołączyły już do kilku produktów naturalnych, które można u nas zakupić.
Posiadamy w sprzedaży: czapki, rękawiczki, opaski, maskotki oraz kołdry i poduszki z wełny alpaki.
– Wełna z alpaki nazywana jest wełną bogów.
– Wełna z alpaki odznacza się niezwykłymi właściwościami. Jest jedwabiście miła, delikatna, bardzo ciepła, niezwykle lekka oraz bardzo trwała. Produkty z tej wełny są nie zatrzymują wilgoci i są polecane dla alergików i astmatyków. Włókno alpaki nie zawiera lanoliny, dzięki temu w procesie przygotowania nie potrzebuje silnych środków chemicznych. To również przekłada się na komfort użytkowania. Produkty te nie kumulują w sobie roztoczy, trudno jest o rozwój grzybów czy pleśni. A dbanie o kołderkę jest bardzo łatwe i nie wymaga żadnych silnych detergentów.
– Już niebawem w państwa gospodarstwie pojawi się kolejna atrakcja – joga z alpakami.
– To oferta skierowana do pań, chociaż i panowie będą mile widziani. Przygotowujemy się do tego wydarzenia, które mamy nadzieję będzie pojawiało się u nas cyklicznie. Panie będą się u nas mogły poczuć wypoczęte, zrelaksowane i zadbane. To czas na sport, na zadbanie o siebie – fizycznie i psychicznie. Kontakt z naturą i sceneria przyrody i zwierząt będzie naszym otoczeniem. Z pewnością będzie wyjątkowo.
Wszystkich zainteresowanych odwiedzinami w szemrowickiej alpakarnii zapraszamy do kontaktu z Anną Miosgą – 512 422 217.