Na to wydarzenie zaprasza burmistrz Olesna Sylwester Lewicki we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
– Podczas uroczystości po raz pierwszy zostanie zaprezentowany znak tablicy informacyjnej, ustawionej na terenie cmentarza – informuje włodarz Olesna.
Na tablicy w kształcie nawiązującym do macewy (tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego), zastosowano nowoczesną formę upamiętnienia w postaci kodu QR, odsyłającego do szerszej charakterystyki nekropolii, umieszczonej na portalu zabytek.pl.
Ceremonia realizowana jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” (Komponent IV Sąsiedzi: przedmioty, ludzie, opowieści; Priorytet 2 Program opisu i oznakowania wybranych cmentarzy żydowskich), możliwego dzięki grantowi udzielonemu Muzeum POLIN przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Cmentarz został upamiętniony w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej”, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jedynym śladem historii żydowskiej w Oleśnie jest właśnie kirkut przy ul. Młyńskiej, na którym zachowało się ponad sto nagrobków. Była też synagoga, która została wybudowana w 1814 roku. Niestety w czasie Nocy Kryształowej została spalona, pozostały jedynie jej nieliczne fotografie.
MK
Zdjęcie UM w Oleśnie