Jak mówi marszałek Andrzej Buła, w województwie opolskim kultura jest wielowymiarowa.
– To jest słowo, piosenka, muzyka, twórczość teatralna, filmowa, fotografia – mówi Andrzej Buła. – Staramy się w obszarach kultury, sportu, turystyki, pokazywać osoby, które je tworzą. Artyści potrzebują odbiorców, którzy zaakceptują ich działalność. Nagradzając osoby wyjątkowe, docenia się ich dorobek, dotychczasową twórczość i działalność dla regionu.
Cudowna rękodzielniczka
W gronie wyróżnionych nagrodami marszałka znaleźli się również przedstawiciele z naszego powiatu. Pierwszą nagrodę odebrała Beata Kupiec, która od wielu lat pracuje w dobrodzieńskim domu kultury, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych.
– To nasza cudowna rękodzielniczka, to z jej inicjatywy powstała stolarnia i pracownia ceramiczna – mówi Agnieszka Hurnik, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu.
Pani Beata własnymi silami wyremontowała nieużywane pomieszczenia, stworzyła w nich niezwykły klimat. Osiągnęła go m.in. dzięki temu, że namalowała wzór opolski na ścianach. Jest też wielką orędowniczką haftu dobrodzieńskiego, o którym wcześniej mało kto wiedział.
– Chociaż jest bardzo stary, to był mało promowany, a Beata robi to najlepiej: wypala go na deskach, wyszywa na materiale, maluje na kubkach – kontynuuje Agnieszka Hurnik. – I są już efekty. Ostatnio przeprowadzaliśmy konkurs dla dzieci na maskotkę domu kultury i na wielu pracach widoczny był właśnie haft dobrodzieński.
Pani Beata przygotowuje także scenografie do wszelkich działań artystycznych domu kultury, organizuje jarmarki i festiwale związane z rękodziełem, organizuje wystawy i spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, wydobywa talent z osób, które często w siebie nie wierzą, a przy niej rozwijają skrzydła.
– Bardzo zależało mi, by uaktywnić dobrodzieńskie malarki porcelany – mówi dyrektorka. – Beacie się to udało, pracownia ceramiczna tętni życiem. A od kiedy mamy piec do wypalania porcelany, który dostaliśmy od szkoły, to dzieją się cuda. Panie zrobiły przepiękne blaty na stoliki z ceramiki, to tylko jeden z wielu przykładów.
Robi karierę w świecie
Wyróżnienie otrzymała również pochodząca z Dobrodzienia Anna Konik. To
artystka wizualna, tworzy instalacje wideo, filmy artystyczne, obiekty, fotografię, rysunek i prace in situ z silnym kontekstem przestrzennym.
Prace Anny Konik były prezentowane w polskich i europejskich galeriach i muzeach na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej krótki film artystyczny Our Lady’s Forever (2007) był pokazywany na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, a dokument artystyczny „Obłoki płyną nad nami / Under a Placid Sky” (2018) miał światową premierę na 58. Krakowskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych.
– Ania robi karierę na świecie, mieszka w Warszawie, często bywa w Niemczech i w Izraelu, zajmuje się uchodźstwem, a u nas niestety jest wciąż mało znana – mówi Agnieszka Hurnik. – Nominując Anię do tej nagrody, chcemy to zmienić. Zwłaszcza, że film „Obłoki płyną nad nami” jest o Dobrodzieniu. Pokazuje jego wielokulturowość – niemiecką, żydowską i kresową. Jest z gatunku sztuki wysokiej, przede wszystkim panoramiczny. Główną rolę odgrywa w nim nasz park i mama Ani, która odchodziła na Alzheimera. Ania uznała, że ta pamięć utracona jest trochę jak pamięć społeczna. Pytanie, czy my pamiętamy o tych, co byli tu przed nami, o ich dorobku, zasługach… Pokazany jest upływ czasu, zmieniające się pory roku, Ania przyjeżdżała o każdej, by ją udokumentować. To przepiękny film, będziemy chcieli go pokazać w czasie tegorocznego Źródła.
Zeszyty wiedzy o Dobrodzieniu
To nie koniec nagród dla Dobrodzienia. W kategorii „wydarzenie muzealne roku 2021” zauważone zostały „Zeszyty Dobrodzieńskie”. To seria wydawana przez Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu. Jej pomysłodawcą jest Paweł Mrozek, regionalista i historyk lokalny. W 2021 r. wydano następujące zeszyty: „O książętach, królach i przyszłych świętych co w Dobrodzieniu bywali”, „700 lat Parafii Świętej Magdaleny w Dobrodzieniu”, „Posługa sióstr Elżbietanek w Dobrodzieniu 1894- 2005”, „Prawda i legenda o Karolince i Karliczku z okolic Dobrodzienia”, „Otwieramy księgę tajemnic. Kronika Dobrodzienia i jej autor”, „Dobrodzieński pałac i jego właściciele”. Trafiają one do wszystkich bibliotek i szkół w gminie Dobrodzień. Są dostępne w muzeum, domu kultury i informacji turystycznej w Dobrodzieniu.
– Publikujemy w tych zeszytach wiedzę o Dobrodzieniu i to zawdzięczamy panu Pawłowi, to jego ciężka praca – mówi Agnieszka Hurnik. – Każdy poświęcony jest konkretnemu tematowi, postaci bądź miejscu. Ostatni pokazuje dobrodzieński pałac. Trzy udało się wydać dzięki wsparciu sponsorów, trzy kolejne dzięki środkom pozyskanym z projektów.
Wystawa, warsztaty i żeton
W tej samej kategorii nagrodzone zostało również Muzeum w Praszce za wystawę „W setną rocznicę III powstania śląskiego”.
– Ta wystawa została otwarta 11 maja i miała być czynna do 30 września, ale cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że przedłużyliśmy ją do 11 listopada – mówi Maria Feliks, dyrektorka Muzeum w Praszce. – Zobaczyło ją w sumie 2300 osób, to naprawdę dużo.
Wystawa została przygotowana ze zbiorów Tadeusza Pruchniewskiego, Przemysława Buckiego oraz kolekcji Muzeum w Praszce. Można było zapoznać się z archiwalnymi fotografiami, dokumentami, jak również odznaczeniami pochodzących z rejonu Praszki osób, zaangażowanych zarówno w działalność wspierającą, jak i biorących czynny udział w powstaniach.
– Niektóre fotografie po raz pierwszy zostały publicznie pokazane – mówi dyrektorka. – Chociażby zdjęcie – będące własnością pana Tadeusza – pokazujące wysadzenie mostu w Praszce. Dziękuję i pani Tadeuszowi, i panu Przemysławowi za udostępnienie swoich zbiorów. Dzięki nim też ta wystawa była tak ciekawa i wyjątkowa.
Ekspozycji towarzyszyły liczne działania edukacyjne, takie jak lekcje muzealne i warsztaty tworzenia proporczyków powstańczych, skierowane zarówno do uczniów szkół podstawowych jak i średnich.
– Można też było wybić sobie żeton z odwzorowaniem na awersie Pomnika Powstańców Śląskich, który znajduje się na cmentarzu w Praszce i napisem na rewersie „100-lecie III powstania śląskiego” – dodaje Maria Feliks.
MK
Zdjęcia UM w Opolu