Po niespełna dwóch latach oficjalnie zakończono kompleksową modernizację oczyszczalni ścieków w Oleśnie. W ramach tej inwestycji rozbudowana została również sieć wodociągowo-kanalizacyjna na terenie miasta.
Łączny koszt tego proekologicznego zadania wyniósł ok. 29 milionów złotych netto. Gminie udało się pozyskać bezzwrotne dofinasowanie w wysokości prawie 19 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Fundusz Spójności Unii Europejskiej w ramach działania 2.3 ,,Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II, „Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
– Jak ogromne to zadanie pokazują cyfry, 29 milionów złotych to połowa rocznego budżetu gminy – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Być może nie jest to inwestycja piękna w ujęciu wizualnym, ale to naprawdę nowoczesny obiekt, który będzie nam służył przez kilkadziesiąt kolejnych lat i daje duże możliwości prorozwojowe. Możemy dalej rozwijać tereny strefowe, możemy kanalizować kolejne nasze miejscowości.
– W tej chwili systemem kanalizacyjnym objęte jest tylko miasto i jedna wieś – Świercze i to nie w całości – kontynuuje Jerzy Chęciński, wiceburmistrz Olesna. – Siedemnaście sołectw pozostaje poza systemem kanalizacji zbiorczej, a ścieki z tych wiosek są dowożone beczkowozami z szamb i przydomowych oczyszczalni.
Co najważniejsze rozbudowana i zmodernizowana oczyszczalnia spełnia obecnie wszystkie wymogi europejskie.
– A to – mam nadzieję – pozwoli nam na skanalizowanie w najbliższych latach całej gminy – kontynuuje Jerzy Chęciński. – I co istotne spółce nie grożą już kary za nieprzestrzeganie przepisów wynikających z pozwolenia wodnoprawnego. Oczyszczalnia spełnia wszelkie wymogi i to sukces.
O ważnych aspektach technologicznych oczyszczalni mówił Piotr Kętrzyński, kierownik jednostki realizującej projekt.
– To nowoczesna oczyszczalnia o sprawdzonej technologii, średniej wielkości, o przepustowości 2,5 tysiąca m³ na dobę, do 5 tysięcy w skrajnych przypadkach maksymalnych przepływów – podaje Piotr Kętrzyński. – Stara oczyszczalnia opierała się na dosyć prymitywnym procesie oczyszczania. W tej chwili mamy ścieki, które są oczyszczane w bioreaktorach na osadzie czynnym. Ścieki przechodzą najpierw proces mechanicznego oczyszczania na kratach, na sitopiaskowniku, potem przechodzą proces biologicznego oczyszczania. Dzięki tej inwestycji mamy bardzo czysty odpływ ścieków. Są przezroczyste, zapewniają odpowiednie warunki do tego, żeby nie zanieczyszczać rzeki Stobrawy, która jest zlewnią rzeki Odry.
Inwestycja realizowana była Oleskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. To spółka, w której 100 procent udziałów posiada gmina Olesno. Wykonawcą prac była firma HYDRO-MARKO z Jarocina.
W symbolicznym przecięciu wstęgi udział wzięli: wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski oraz przedstawiciele gminy, Oleskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz wykonawcy inwestycji.
Tekst i zdjęcia
MK