O inwestycjach zaplanowanych na ten rok ze starostą oleskim Rolandem Fabiankiem rozmawia Małgorzata Kuc.
– Panie starosto, jak w cyfrach przedstawia się budżet powiatu oleskiego?
– Dochody budżetu ustalone zostały na kwotę nieco ponad 82 milionów złotych, wydatki to 91 milionów złotych.
– Która z pozycji budżetowych to największe pieniądze?
– Nie będę oryginalny, największe koszty pochłania oświata. W tym roku na ten cel, ale także edukacyjną opiekę wychowawczą mamy zaplanowane w budżecie 38 milionów złotych. I już wiemy, że ta kwota nie zbilansuje się nam z subwencją oświatową.
– To zapytam, czy wszystkie szkoły są „bezpieczne”. To znaczy, czy powiat jako organ prowadzący planuje zamknięcie którejś ze szkół ponadpodstawowych.
– Mamy siedem szkół ponadpodstawowych i cała ta sieć pozostaje bez zmian. Chcąc zamknąć szkołę, taką decyzję musielibyśmy podjąć do końca lutego, ale nawet nie było takich przymiarek.
– Rozumieć to należy, że póki co powiat radzi sobie z niżem demograficznym, na który tak naprawdę skarżą się wszystkie organy prowadzące szkoły.
– Ubiegłoroczny nabór do szkół był w miarę przyzwoity. To dlatego, że oprócz rocznika dzieci, które rozpoczęły naukę jako siedmiolatki, było sporo absolwentów szkół podstawowych rozpoczynających naukę jako sześciolatki, one już w tym roku zaczęły naukę w naszych szkołach ponadpodstawowych.
Absolwentów szkół podstawowych w powiecie w roku 2022 mieliśmy 777, w roku 2023 będzie ich 731, ale w 2024 – już tylko 140 i to będzie nie lada wyzwaniem. Ze względu na fakt, iż preferencje kandydatów do szkół ponadpodstawowych się zmieniają, to dopiero po zakończeniu naborów do szkół będziemy musieli podjąć decyzję, które kierunki zostaną utworzone.
– Wróćmy zatem do inwestycji. Ile w tym roku powiat na nie przeznacza?
– Na wydatki inwestycyjne zarezerwowaliśmy ponad 17 milionów złotych.
– Siedemnaście milionów na inwestycje dużo, nie dużo – porównując z latami ubiegłymi?
– Bywały większe budżety inwestycyjne, ale nie jest to mało, powiedziałbym, że w obecnej sytuacji jest to wynik bardzo dobry . Najważniejsza informacja jest taka, że udało nam się pozyskać ponad 11 milionów złotych. A to oznacza, że z własnego budżetu dokładamy około 6 milionów złotych.
– W takim razie zacznijmy wyliczanie inwestycji. Może od dróg?
– Na ten cel mamy zaplanowanych prawie 11 milionów złotych. Siedem to dotacje i dofinasowania w ramach współpracy z gminami, na terenie których realizowane są inwestycje, a niespełna trzy to nasz wkład własny w tym roku, a to dlatego że część wydatków powiat poniósł już w ubiegłym roku.
– Ta najważniejsza inwestycja drogowa to…
– Przebudowa drogi powiatowej Zdziechowice-Krzyżanowice-Gana. To spory odcinek, ponad sześciokilometrowy, na którym położona zostanie nowa nawierzchnia. Od Praszki, a konkretnie Zawisny przez całe Krzyżanowice powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. W Zdziechowicach powstanie 450 metrów chodnika, wybudowany zastanie także brakujący odcinek ścieżki pieszo-rowerowej, około 1200 metrów na odcinku Rozterk-Gana.
To zadanie dwuletnie, na które z „Polskiego Ładu” pozyskaliśmy prawie 5 milionów złotych. Całość inwestycji, która rozpoczęła się w zeszłym roku, kosztować będzie 7,3 miliona złotych.
Odbiór zaplanowany został do końca trzeciego kwartału.
– W kosztach tych partycypują również gminy?
– Współpraca ze wszystkimi gminami w sprawach drogowych układa nam się wzorcowo. Kilka lat temu przyjęliśmy zasadę, którą konsekwentnie realizujemy, że gminy, w których remontowane są drogi dokładają się do tych zadań. Jest to kwota proporcjonalna do kosztów inwestycji. To czterdzieści procent wkładu samorządowego – 60 % ponosi powiat, 40 %- dana gmina.
– Przebudowa drogi w Wichrowie to kolejne drogowe zadanie.
– Na nie też udało nam się pozyskać dotację. Zadanie to realizowaliśmy w cyklu dwuletnim. Wartość zadania to 4 miliony złotych, z tego dofinansowanie wynosi 1,7 miliona złotych i pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W tym roku wydamy na to zadanie 1,1 mln, nieco ponad 900 tysięcy złotych dokładamy z naszego budżetu oraz środków pochodzących z gminy Radłów.
W Wichrowie nowa nawierzchnia wraz z chodnikiem pojawi się na długości prawie dwóch kilometrów. Będzie też nowa kanalizacja deszczowa. Do końca maja to zadanie powinno zostać zakończone.
– Z tegorocznego budżetu drogowego skorzystają również gminy Zębowice i Dobrodzień.
– Nie są to długie odcinki dróg, jedna w Zębowicach, druga w Makowczycach. W obu przypadkach mówimy o kilometrze nowej nawierzchni. Na te dwa zadanie pozyskaliśmy dwie półmilionowe dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jesteśmy jeszcze przed przetargami, ale z pewnością te inwestycje wykonane zostaną w tym roku.
– Poprawa dostępności w pomieszczeniach Starostwa Powiatowego wraz z wymianą sieci informatycznej oraz instalacji elektrycznej i oświetlenia na energooszczędne. To kolejna z budżetowych pozycji, na którą powiat zabezpieczył prawie 1,2 miliona złotych.
– Na to zadanie pozyskaliśmy prawie 60 tysięcy złotych, ponad milion dokładamy z własnego budżetu. Realizujemy też projekt „Cyfrowy powiat”, który w pełni finansowany jest z dotacji i wynosi on prawie 200 tysięcy złotych. Mamy też 100 tysięcy złotych grantu na poprawę dostępności dla klientów urzędu, z którego skorzystają osoby ze szczególnymi potrzebami. Zostaną usunięte przeszkody architektoniczne, zakupione pętle indukcyjne, sprzęt do ewakuacji, ponadto wykonane zostaną ścieżki naprowadzające do poszczególnych wydziałów starostwa.
W ramach poprawy dostępności zostanie także stworzony pokój cichej obsługi. Z pokoju, jak i innych urządzeń korzystać też będą także klienci Urzędu Miejskiego w Oleśnie, który także pozyskał dotację na poprawę dostępności i również prowadzi prace dostosowawcze swoich pomieszczeń.
– Na nową halę może liczyć też Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie.
– To największa szkoła powiatowa, w której uczy się ponad 500 uczniów. Sala gimnastyczna nie jest wystarczająca.
Na to zadanie udało nam się pozyskać dotację w wysokości ponad czterech milionów złotych z Polskiego Ładu. Będzie to zadanie dwuletnie. Pełnowymiarowa hala będzie znajdować się na obecnym boisku i z budynkiem szkoły połączona zostanie szatniami, które również zostaną odnowione.
W planach mamy też przebudowę boiska przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Praszce oraz budowę siłowni zewnętrznej przy oleskim ogólniaku.
– Dziękuję za rozmowę.
– Ja również.