– Panie wójcie, ile na ten rok w budżecie gminy środków zarezerwowano na inwestycje?
– Jesteśmy niewielką, wiejską gminą. Jak wynika z serwisu samorządowego PAP mamy najniższy dochód na jednego mieszkańca w województwie opolskim. Wynosi nieco ponad 850 złotych, na 2500 gmin zajmujemy 2367 miejsce, więc tak naprawdę nie ma się czym chwalić. Łatwo się więc też domyśleć, że nasz budżet do największych również nie należy. Wynosi 27 milionów złotych, wydatki mamy na poziomie 32 milionów, a na zadania inwestycje przeznaczamy w tym roku 11 milionów złotych.
– Część zaplanowanych zadań już zostało zrealizowanych. Jakie?
– Dwa tygodnie temu zakończył się drugi etap remontu drogi gminnej Radłów-Biskupskie Drogi. To odcinek o długości 1,7 kilometra. Na to zadanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozyskaliśmy 840 tysięcy złotych. Całkowity koszt inwestycji to 1,2 miliona złotych. W zeszłym roku wyremontowaliśmy 2,5 kilometra. Także ta ważna droga, która stanowi skrót z Radłowa do Boroszowa, Biskupic czy Kościelisk jest już całkowicie wyremontowana i to mnie cieszy.
– To nie jedyna droga, która miała być dofinansowywana z dotacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
– Złożyliśmy też wniosek na przebudowę ulicy Dąbrówki w Radłowie, która jest w bardzo złym stanie. Remont jest pilny, wręcz konieczny. W rankingu znaleźliśmy się na trzynastym miejscu i pewnie rok temu tę dotację byśmy otrzymali. Zazwyczaj było tak, że wnioski z listy rezerwowej dostawały środki nieco później, z oszczędności po przetargach. Niestety, inflacja jest tak wysoka, że ich po prostu nie było. Szkoda, ale na pewno tego tematu nie odpuścimy. Remont tej drogi jest dla nas priorytetem i jak tylko pojawi się odpowiedni program, to będziemy zabiegać o dotację na ten cel.
– W tym przypadku się nie udało, ale z Polskiego Ładu gmina Radłów otrzymała aż dwie dotacje.
– Na przebudowę ulicy Kolorowej dostaliśmy 950 tysięcy złotych. Jesteśmy już po przetargu, mamy podpisaną umowę z wykonawcą, ale zadanie to realizowane będzie dopiero w przyszłym roku. Całkowity koszt to 1,2 miliona złotych. Za te pieniądze położonych zostanie trzysta metrów nowej nawierzchni, chodniki, deszczówka.
– Termomodernizacja przedszkola w Sternalicach również z Polskiego Ładu i również zaplanowana została na przyszły rok.
– Dostaliśmy 930 tysięcy złotych. Termomodernizację będziemy chcieli wykonać w okresie wakacyjnym, by nie musieć zamykać przedszkola. Przetarg pewnie ogłosimy pod koniec roku.
– Gmina przygotowuje się również do modernizacji oczyszczalni w Sternalicach.
– Z rządu na gospodarkę ściekową otrzymaliśmy dwa miliony złotych subwencji do wykorzystania do 2024 roku. Pewnie łatwiej byłoby postawić nową oczyszczalnię, ale zdecydowaliśmy się zmodernizować istniejącą w Sternalicach. Ma już dwadzieścia kilka lat i wymaga przebudowy. Zwłaszcza, że trafiają tam nie tylko ścieki ze Sternalic, ale też dowożone są z innych miejscowości. Firma Hydrosan z Gliwic przygotowuje nam projekt tego zadania. Zobaczymy, jakie będą koszty, jaki zakres robót.
– Radłów jest też jedną z gmin powiatu oleskiego, w której realizowany jest projekt grantowy PPGR w ramach programu „Cyfrowa Polska”.
– Na naszym terenie działały cztery PPGRY: w Sternalicach, Kościeliskach, Biskupicach i Starych Karmonkach i na realizację tego projektu otrzymaliśmy 277 tysięcy złotych. Za te pieniądze zakupiony zostanie sprzęt komputerowy dla dzieci, których rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie pracowali w zlikwidowanych państwowych gospodarstwach rolnych. I to nie tylko na terenie naszej gminy, ale całej Polski. Mamy zweryfikowanych 80 takich małych beneficjentów i lada moment ogłaszamy przetarg na zakup sprzętu z oprogramowaniem. Zgodnie z założeniami programu przekazany dzieciom w użytkowanie sprzęt po dwóch latach przejdzie na ich własność. Do tego czasu jako gmina mamy prawo monitorować jego wykorzystanie.
– „Cyfrowa Polska” to jedno, ale też „Cyfrowa Gmina”…
– Tak, otrzymaliśmy grant w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Dzięki unijnemu programowi chcemy odpowiedzieć na ten problem i doposażyć naszą gminę w odpowiedni sprzęt komputerowy, a przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć sieć. Na to mamy 127 tysięcy złotych.
– Dziękuję za rozmowę.
– Ja również.